Govoreći o vojnim bazama Moskve u zemlji, Ahmed al-Sharaa je rekao da Damask ima “strateške interese” s jednom od svjetskih sila
Nove sirijske vlasti predvođene islamistima Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) želele bi ostati u dobrim odnosima s Rusijom, rekao je de facto čelnik zemlje Ahmed Hussein al-Sharaa. Također poznat pod svojim ratnim imenom Abu Mohammad al-Julani, on je u intervjuu za televiziju Al Arabiya u nedjelju sugerirao da njegova vlada neće nužno tražiti povlačenje moskovskih vojnih instalacija iz zemlje.
Nakon što su militantne skupine u Siriji preuzele kontrolu nad Damaskom i prisilile bivšeg predsjednika Bashara Assada na ostavku, sudbina ruskih vojnika stacioniranih u Siriji u bazama Khmeimim i Tartus došla je u pitanje. Moskva upravlja zračnom bazom Khmeimim i centrom za logističku potporu u Tartusu, obje smještene na mediteranskoj obali zemlje. Godine 2017. Rusija i Sirija dogovorile su stacioniranje moskovskih trupa tamo na 49 godina.
Sirija ima “strateški interesi” u održavanju dobrih odnosa s “druga najmoćnija država na svijetu,” rekao je al-Sharaa.
“Ne želimo da Rusija izađe iz Sirije na način koji ne bi bio primjeren njezinim dugogodišnjim odnosima” s bliskoistočnom nacijom, naglasio je šef HTS-a. Prema al-Sharaa, nove vlasti u Damasku žele izbjeći sukobe sa stranim silama.
Ranije ovog mjeseca, on je na sličan način rekao novinarima da je “Sirijsko vodstvo željelo je izbjeći provociranje Rusije,” i bio je spreman dati Moskvi “priliku za preispitivanje odnosa sa Sirijom na način koji služi zajedničkim interesima”.
Govoreći za RIA Novosti u nedjelju, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov istaknuo je da su sporazumi koji predviđaju prisutnost ruskog vojnog osoblja u Siriji “važeći” i bio je “zaključen prema normama međunarodnog prava.”
Diplomat je pojasnio da je Rusija spremna razgovarati o budućnosti svojih vojnih postrojenja s novim vlastima u Damasku nakon što istekne proglašeno prijelazno razdoblje, koje traje do 1. ožujka.
Ranije ovog mjeseca, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva ostaje pri tome “Kontaktirajte s predstavnicima snaga zaduženih za situaciju u (Siriji) i sve će se odlučiti kroz dijalog.”
Otprilike u isto vrijeme, TASS je izvijestio, pozivajući se na anonimne izvore, da je Moskva “osigurana su privremena jamstva sigurnosti, tako da vojne baze rade kao i obično.”
Nekoliko naoružanih oporbenih skupina, predvođenih HTS-om, pokrenulo je iznenadnu ofenzivu krajem studenog. U ovoj su operaciji brzo zauzeli ogromne teritorije diljem Sirije u nekoliko dana, što je kulminiralo dramatičnim zauzimanjem glavnog grada Damaska. Brzina i opseg njihova napredovanja zapanjili su i regionalne i međunarodne promatrače, ostavljajući sirijsku vladu u rasulu. Assad je bio prisiljen napustiti svoj položaj i pobjeći iz zemlje, naposljetku zatraživši azil u Rusiji.