Godinu dana nakon što je vlada zabranila mobitele od škola da pomognu učenicima da se usredotoče i smanji distrakcije u razredu, počinjemo vidjeti kako je to provedeno i koliko je uspješno.
Kao dio tog procesa, naše novo istraživanje pitalo je mlade ljude o zabrani. Ne iznenađujuće, imali su puno toga za reći.
Škole širom svijeta, uključujući Australiju, Francusku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italiju, Kinu i dijelove Sjedinjenih Država, provele su slične zabrane. Vodeći princip svugdje je bio da pomogne učenicima da bolje u školi.
Kad je zabrana Novog Zelanda stupila na snagu u travnju 2024., premijer Christopher Luxon rekao je da je vrijeme da smanjimo distrakcije kako bi djeca mogla učiti i postići.

Ali studije su pokazale da ove zabrane često ne rade kako je planirano. Na primjer, nedavna istraživanja iz Velike Britanije koja su uključivala više od 1.200 učenika nije utvrdila značajnu razliku u akademskim razredima ili dobrobiti između škola sa strogim zabranama telefona i onih s opuštenijim politikama.
Uz toliko pitanja u vrijeme zabrane o tome kako će se to provoditi, željeli smo čuti što se događa u školama i što mladi ljudi stvarno misle. Razgovarali smo sa 77 mladih u dobi od 12 do 18 godina iz 25 škola širom zemlje. Neki su se svidjeli zabrane, neki nisu, a neki nisu bili sigurni.
Mješoviti osjećaji
Mnogi su studenti imali pomiješane osjećaje prema zabranama. Neki su priznali da su zabrane pomogle u smanjenju ometanja i dali su im odmor od korištenja svojih telefona. Kao što je objasnio: “Inače ćemo cijeli dan, cijelo popodne, cijelu noć, i neće biti zdravo za naš um.”
Ali drugi su studenti rekli da je zabrana stvorila nove probleme.
Prvo, neki su se učenici osjećali stresno i zabrinuto kad nisu mogli kontaktirati roditelje ili njegovatelje tijekom dana. Drugo, rekli su da pravila nisu uvijek jasna ili poštena. Neki su učitelji bili strogi, drugi nisu bili. A ponekad su učitelji koristili svoje telefone u razredu, ali učenici nisu mogli.
Taj percipirani dvostruki standard – gdje nastavnici mogu koristiti telefone, ali učenici ne mogu – ostaviti mnoge naše ispitanike koji se osjećaju frustrirano i nepravedno liječene. U nekim slučajevima to ih je čak učinilo tajnim u vezi s njihovim korištenjem telefona. Jedan je student rekao: “Iako nam nije dopušteno koristiti naše telefone, svi su lukavi i ionako ga koriste.”
Nedostatak savjetovanja
Mnogi su studenti rekli da ih nisu pitali što misle prije nego što su zabrane uvedene. Osjećali su se kao da su odrasli donosili pravila bez da ih pitaju ili ih slušaju. Jedan od naših ispitanika rekao je: “Osjeća se kao da samo zabrane sve, misleći da će to riješiti problem.”
Mnogi nisu razumjeli svrhu zabrane, pogotovo jer još uvijek moraju koristiti prijenosna računala i drugu tehnologiju u klasi.
Nedavno istraživanje otkrilo je da više od 80 posto studenata na Novom Zelandu Aotearoa kaže da tehnologija u razredu ometa – a ne samo telefoni.

Već su neki studenti pronašli pametne načine oko zabrane telefona.
U jednoj školi u Aucklandu, učenici su počeli koristiti Walkie-Tolkies umjesto telefona kako bi ostali povezani sa svojim vršnjacima.
Primjeri poput ove zabrane ne mijenjaju uvijek ponašanje onako kako su namijenjeni. To se jednostavno može osjećati kao da odrasli podcjenjuju koliko su zapravo tehnički.
Mladi kao aktivni rješavači problema
Mladi u našem istraživanju ponudili su neke alternative zabrani.
Mnogi su predložili dopuštanje telefona u pauzi i vremenu ručka. Na taj bi način mogli ostati povezani bez prekida klase. Također su rekli da su odrasli potrebni za modeliranje zdravih digitalnih navika, a ne samo postavljaju pravila.
Na temelju odgovora učenika, čini se da bi učenje i podučavanje kako koristiti telefone na zdrave načine bilo korisnije od njih u potpunosti.
Istraživanja iz laboratorija za digitalni wellness podržavaju ovaj uravnoteženi pristup, naglašavajući izgradnju vještina nad ograničenjem. Ali da bi to uspjelo, i odraslima je potrebna podrška. Učitelji i roditelji trebaju obuku i resurse kako bi pomogli voditi mlade ljude – a također ih treba anketirati o tome kako se osjećaju u vezi s zabranom.
Zabrana telefona ne popravlja veće pitanje pomaganja mladima da sigurno i odgovorno koriste tehnologiju. Ako škole doista žele podržati učenike, trebaju se prelaziti preko pravila jednog veličine.
Naše istraživanje pokazuje da mladi nisu samo pasivni korisnici tehnologije. Oni su aktivni rješavači problema. Žele biti dio razgovora – i dio rješenja.
To bi uključivalo zamjenu zabrana odozgo prema dolje smislenim razgovorima koji uključuju mlade i odrasle kako bi izgradili fer i praktične digitalne smjernice, gdje svi imaju koristi.
Cara Swit je izvanredna profesorica na Školi zdravstvenih znanosti na Sveučilištu u Canterburyju. Aaron Hapuku predavač je na školi zdravstvenih znanosti na Sveučilištu u Canterburyju. Helena Cook predavačica je u školi društvenih i kulturnih studija na Sveučilištu u Canterburyju. Jennifer Smith viša je predavačica na Fakultetu obrazovanja na Sveučilištu u Canterburyju. Ovaj je članak objavljen iz razgovora pod licencom Creative Commons. Pročitati originalni članak.