Europa mora uložiti značajna sredstva kako bi zadržala konkurentnost s globalnim ekonomskim silama poput Sjedinjenih Država i Kine, navodi se u novom izvješću koje je sastavio bivši predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi. Izvješće, koje je naručila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i objavljeno u ponedjeljak, poziva na povećanje ulaganja za između 750 i 800 milijardi eura godišnje kako bi Europska unija odgovorila na rastuće globalne izazove.
Prema Draghiju, zajedničko zaduživanje na razini EU ključ je za postizanje ovog ambicioznog cilja, čime bi se osiguralo da europska ekonomija, poznata po visokim ekološkim standardima, ostane konkurentna. Povećanje ulaganja koje se traži u izvješću iznosi gotovo pet posto bruto domaćeg proizvoda EU, a nužno je kako bi se gospodarstvo prilagodilo globalnim promjenama i izbjeglo daljnje zaostajanje za suparnicima.
“Prvi put od Hladnog rata, moramo se istinski bojati za svoje samoodržanje”, rekao je Draghi na konferenciji za novinare u Bruxellesu, predstavljajući izvješće. “Potrebna nam je radikalna promjena.”
Nova era
Draghi je upozorio da Europa ulazi u novu eru, suočena s povećanom konkurencijom iz inozemstva, ali i sve manjim pristupom stranim tržištima. Ukazao je na rastući jaz u gospodarskom napretku između EU i SAD-a, uzrokovan sporijim rastom produktivnosti u Europi.
Izvješće je posebno istaknulo zaostajanje Europe u tehnologijama koje će oblikovati buduću gospodarsku ekspanziju. “Europa mora postati mjesto gdje inovacije cvjetaju”, naglasio je Draghi. Prema njegovim riječima, EU bi mogla ostvariti mnogo više kada bi djelovala kao prava zajednica.
Međutim, Draghi je svjestan da je prijedlog zajedničkog zaduživanja kontroverzan. Iako je EU već izdala 800 milijardi eura zajedničkog duga kako bi se oporavila od pandemije, mnoge države članice ostaju podijeljene po tom pitanju. Francuska snažno podržava ideju, dok Njemačka, Nizozemska i druge zemlje sjeverne Europe strahuju da će morati snositi financijski teret južnih članica.

Talijan optimističan
Njemački ministar financija Christian Lindner izrazio je protivljenje, rekavši da zajedničko zaduživanje neće riješiti temeljne strukturne probleme EU, dok nizozemska vlada upozorava da javna ulaganja ne smiju postati cilj sama po sebi.
Unatoč izazovima, Draghi ostaje optimističan. Ako se politički i institucionalni uvjeti ispune, smatra da bi zajednički zajmovi mogli postati stvarnost. Istodobno, poziva na bolju mobilizaciju privatnog kapitala kroz stvaranje unije tržišta kapitala unutar EU, čime bi se dodatno potaknula ulaganja.
Izvješće jasno pokazuje da Europa ne može priuštiti ignoriranje globalnih promjena. Ako želi ostati konkurentna, mora djelovati brzo i zajednički, ulažući u tehnologiju, inovacije i zelenu tranziciju kako bi odgovorila na izazove budućnosti.
Europska unija usvojila reformu tržišta električne energije