Na ročištu za očitovanje o krivnji održanom 7. travnja 2025. godine pred Sudom Bosne i Hercegovine, optuženik Sado Đugum (47) iz Mostara izjasnio se da nije kriv po točkama optužnice koju je protiv njega podiglo Tužiteljstvo BiH.
Đuguma se tereti za kazneno djelo organiziranog kriminala, u vezi s kaznenim djelima međunarodne trgovine ljudima (članak 186.), međunarodnog navođenja na prostituciju (članak 187. stavak 1.) te neovlaštenog prometa opojnim drogama (članak 195. stavak 1. KZBiH).
Nakon što je Sud BiH nedavno potvrdio optužnicu, Tužiteljstvo je objavilo i cjelovit činjenični opis u kojem su izneseni potresni detalji o načinu djelovanja kriminalne mreže koju je Đugum navodno vodio na teritoriju BiH i više država Europske unije.
Loverboy metoda i prisilna prostitucija
Optužnica obuhvaća razdoblje od 2014. do 2019. godine, kada je Đugum bio jedan od vođa ogranka bajkerske grupe United Tribuns – organizacije koju je njemačka policija označila kao mafijašku strukturu i jednu od tri najopasnije u Europi. S odobrenjem osnivača grupe, braće Ćulum, Đugum je na području BiH, Njemačke i Švicarske regrutirao članove, među kojima i djevojke iz teške financijske situacije.
Koristeći tzv. loverboy metodu, zaveo bi žrtve glumeći emotivnu povezanost, obećavajući im sigurnost i bolji život. Nakon toga bi ih, prema navodima Tužiteljstva, prisiljavao na prostituciju i preprodaju droge.
Tetovaže lojalnosti i fizičko zlostavljanje
Djevojke su bile primorane raditi i kada su bile bolesne, a one koje bi odbile bile su fizički kažnjavane. Sav prihod morale su predavati članovima grupe ili izravno Đugumu. Najodanije među njima morale su tetovirati guštera ili početna slova imena vođe, kao znak pripadnosti mreži.
Neke od njih su, kako se navodi, dobivale krivotvorene dokumente i bile transportirane u Njemačku, Austriju, Švicarsku i Švedsku, gdje su ih čekali drugi članovi mreže i organizirali prostituciju.
Seksualne ucjene i kokain
Djevojke su, osim pružanja seksualnih usluga, morale prodavati kokain klijentima. Također su bile prisiljavane snimati odnose i konzumaciju droge s utjecajnim klijentima – što je Đugum kasnije koristio za ucjene i iznuđivanje novca.
Droga se čuvala u posebnim stanovima, tzv. štekovima, a preko granica BiH i Hrvatske prenosile su je upravo djevojke – skrivena u koferima, najčešće autobusima. U nekim slučajevima koristili su se i vozači za koje se znalo da neće biti podvrgnuti detaljnim kontrolama, iako sami vozači nisu nužno znali što prevoze.
Paralelno s postupkom pred Sudom BiH, Đugum čeka i ponovljeno suđenje pred Kantonalnim sudom u Mostaru, nakon što je ranije bio nepravomoćno osuđen na 13 godina zatvora. Tu je presudu prošle godine ukinuo Vrhovni sud FBiH.
Suđenje za predmet S1 2 K 050716 24 Ko nastavlja se pred Sudom BiH.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.