Prije nešto više od godinu dana skupina detektora metala pronašla je ostavu od 21 novčića u polju u blizini dvorca Okehamption u Devonu u Engleskoj. Otkriće je tek nedavno izašlo na vidjelo zbog zakona koji se odnose na otkrivanje blaga.
Grupu lovaca na blago koji stoje iza otkrića, Teignbridge History Finders, predvodi Jim Luxton, prema DevonLive.com, koji je otkriće nazvao “nevjerojatnim”, kao jedno od najranijih skupina.
Ostava se sastojala od 21 drevnog novčića, koje su tijekom nekoliko tjedana pronašli Luxton, Paul May, Neil King, Pete Young i Clive Hammett, izvijestio je BBC. Svoje su otkriće nazvali Okey Hoard, navodi list.
Skupina detektora metala otkrila je ostavu drevnih novčića u blizini dvorca Okehamption. (iStock)
STUDENT U DANSKOJ KORISTI SE DETEKTOROM METALA KAKO BI OTKRIO DREVNI NAKIT
Iako je otkriće učinjeno krajem 2023. godine, zakoni otkrivanja blaga spriječili su da se ono odmah objavi.
Starost i sastav ostave uzrokovali su da bude klasificirana kao blago prema Zakonu o blagu iz 1996., prema DevonLive.com.
Prema Zakonu o blagu iz 1996., pronalazači blaga moraju obavijestiti mrtvozornika o području gdje je otkriveno, kao i izvijestiti vlasnika zemljišta o vijestima o pronalasku.
Luxton je za DevonLive.com rekao da je isprva pronađeno samo nekoliko novčića, a da je više otkriveno daljnjom istragom.
VOLONTER TIJEKOM ARHEOLOŠKIH ISKAPANJA PRONAŠAO ‘VANREDAN’ KOMAD NAKITA U ŠKOTSKOJ
“Prvo su to bila tri novčića. Zatim su me nazvali i rekli da je bolje da odem do tog područja jer smo pronašli još osam novčića”, rekao je Luxton za prodajno mjesto.
“Nekoliko tjedana kasnije, imali smo ponovni posjet gdje sam pronašao posljednji novčić da bi to bio nevjerojatan 21 novčić”, rekao je dalje.
Novčići datiraju iz 1282. godine nove ere do 1434. godine nove ere, prema izvoru.
Iako novčići neće donijeti značajnu novčanu vrijednost skupini, oni više spadaju u kategoriju povijesnog otkrića, rekao je Luxton, prenosi BBC, i nada se da će uskoro otkriće grupe biti izloženo u muzeju.

Staffordshire Hoard, pronađen u Engleskoj, najveća je zbirka anglosaksonskih zlatnih i srebrnih metalnih predmeta koja je ikada otkrivena. (David Jones/PA Images preko Getty Images)
Detektori metala mogli su se smatrati sretnicima u mnogim prilikama kroz povijest. Jednu od najpovijesnijih ostava ikada pronađenu otkrio je u Engleskoj detektor metala, nazvan Staffordshire Hoard.
GROBOVI IZ RIMSKOG DOBA KOJE JE PRONAŠAO VLASNIK KUĆE TIJEKOM PROJEKTA OBNOVE PODRUMA
Staffordshire Hoard najveća je zbirka anglosaksonskih zlatnih i srebrnih predmeta ikada pronađena, navodi se na web stranici muzeja u Birminghamu.
Otkrivena je 2009. godine, na polju blizu Lichfielda u Staffordshireu. Ostava se sastojala od 4000 predmeta i slomljenih fragmenata, uključujući mnoge ratne predmete poput mačeva i kaciga.
Hoxneova ostava još je jedno od velikih arheoloških otkrića u Engleskoj.

Jedna od najpovijesnijih ostava novčića otkrivena u Engleskoj bila je Hoxneova ostava, koja se sastojala od tisuća rimskih zlatnika i srebrnjaka. (CM Dixon/Print Collector/Getty Images)
Ovu ostavu pronašao je u selu Hoxne, Suffolk, čovjek koji je izvorno skenirao zemlju svojim detektorom metala u nadi da će pronaći izgubljeni čekić.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Eric Lawes na kraju je pronašao nešto mnogo značajnije pretražujući zemlju 1992. On je pronalazač Hoxneove ostave, zbirke od preko 15 000 rimskih zlatnika i srebrnjaka, plus drugih artefakata poput posuđa i nakita.