Mnogi mediji u Bosni i Hercegovini objavili su vijest kako je Predsjedateljica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović dobila vizu za ulazak u Sjedinjene Američke Države. To za mnoge ne bi bila neka vijest da dotična osoba nije od srpnja 2023. godine na crnoj listi Ministarstva financija SAD-a.
Za komentar ove neobične situacije kontaktirali smo eksperta za međunarodne odnose i sigurnost prof.dr.sc. Gordana Radića.
Profesor Radić u svom pojašnjenju ove situacije za Hercegovina.info ističe:
„Kada osoba koja je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država treba nazočiti sjednici Opće skupštine Ujedinjenih naroda, njena situacija se rješava sukladno specifičnim pravilima koja potječu iz Sporazuma o sjedištu između SAD-a i UN-a iz 1947. godine. Taj sporazum obvezuje SAD omogućiti slobodan pristup predstavnicima država članica UN-a kako bi mogli sudjelovati u radu Organizacije, bez obzira na političke ili diplomatske tenzije koje eventualno postoje između tih država i SAD-a. U tom kontekstu, čak i pojedinci koji su pod američkim sankcijama, uključujući zabranu izdavanja vize, imaju pravo ući na teritorij SAD-a, ali isključivo glede obavljanja obveza unutar sustava Ujedinjenih naroda.
U takvim slučajevima, američke vlasti izdaju posebnu vrstu vize, najčešće se radi o diplomatskoj vizi s ograničenom važnošću, poput G-vize, koja važi isključivo za aktivnosti povezane s Ujedinjenim narodima. Ta viza ne omogućava slobodno kretanje širom SAD-a, već je kretanje nositelja strogo ograničeno na precizno određenu zemljopisnu zonu. U praksi, to znači kako se osoba smije kretati samo u dijelu Manhattana gdje se nalazi sjedište UN-a, uz eventualno proširenje na nekoliko obližnjih ulica koje obuhvaćaju dio Midtowna. Mogu postojati izuzetci od kretanja ako Ujedinjeni narodi organiziraju ili sudjeluju kao potpora događajima izvan sjedišta u New Yorku.
Kretanje osobe pod sankcijama podliježe dodatnom nadzoru američkih vlasti. To uključuje stalni diplomatski nadzor, moguću fizičku nazočnost sigurnosnih službi, a u nekim slučajevima čak i tehnički nadzor poput GPS praćenja. Sve ove mjere imaju za cilj spriječiti svako korištenje posjete UN-u u druge svrhe, osobito političke ili medijske, koje bi bile u suprotnosti sa sankcijama koje su na snazi.
Iako Sjedinjene Američke Države zadržavaju pravo izraziti nezadovoljstvo i prosvjedovati protiv nazočnosti pojedinih lidera na svom tlu sukladno međunarodnim obvezama one ne mogu pravno spriječiti njihov ulazak na ako je svrha posjete vezana za rad Ujedinjenih naroda.
Čak i u slučaju kada su na snazi sekundarne sankcije kao što su one koje izriče Ured za nadzor strane imovine(OFAC) izuzetci se odobravaju u konkretnim prigodama kako bi se poštivala uloga UN-a kao neutralnog foruma međunarodne diplomacije.“
Za javnost u Bosni i Hercegovini koja je dijelom bila zabrinuta razvojem situacije i mogućnošću da osoba pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i osoba koja predstavlja politiku SNSD-a i Milorada Dodika dobije vizu za SAD, profesor Radić je razjasnio bitne značajke sudjelovanja u radu Opće Skupštine UN i problematiku koja je većini bila nejasna, a to je te dobivanje vize pod američkim sankcijama.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.