Poplava kineskih online trgovaca koji šalju pakete jeftine robe za Europu mogla bi biti obuzdana akcijom Europske komisije koja želi dodati više carinskih provjera i naknada. Novi akcijski plan Europske unije za e-trgovinu predstavljen danas ima za cilj povećati koordinaciju između carinskih tijela i tijela za nadzor tržišta, uz strožu provedbu postojećih pravila te uz strožih provjeru neispravnih ili krivotvorenih proizvoda, prenosi Le Monde.
Komisija je također predstavila novu “pristojbu za rukovanje” kako bi pomogla carini da “ispravno kontrolira” uvoz, stoji u prijedlogu. Nova bi pravila mogla pogoditi platforme za e-trgovinu kao što su AliExpress, Shein i Temu. Na primjer, Shein je “osvojio” Europu mnogim odjevnim predmetima za cijenu ispod 10 eura. Podaci EU-a pokazuju da je 4,6 milijardi predmeta male vrijednosti — svaki ispod 150 eura i trenutačno oslobođenih plaćanja carine — stiglo izravno do europskih potrošača prošle godine, dvostruko više od količine u odnosu na 2023. Čak 91 posto takvih paketa dolazi iz Kine.
Paketi manji od 150 eura su do sada bili oslobođeni većine nameta
“Porast uvoza e-trgovine na tržište EU-a sa sobom je donio mnoge izazove”, izjavila je šefica EU-a za tehnologiju Henna Virkkunen u izjavi, pozivajući na “konkurentan sektor e-trgovine koji čuva sigurnost potrošača, nudi prikladne proizvode i poštuje okoliš”. Naime, mnogi od tih proizvoda sačinjavaju štetne materijale koji mogu biti posebno opasni za djecu.
Komisija je također pozvala Europski parlament i Vijeće EU-a — koje predstavlja nacionalne vlade — da ubrzaju pregovore o reformi carine, koja je prvi put predstavljena 2023., a kojom se predlaže ukidanje porezne olakšice na pakete od 150 eura. Smatraju da takva olakšica potiče jeftinu kinesku online maloprodaju. Predviđa se da će ukidanje izuzeća carinskim vlastima donijeti dodatnih milijardu eura godišnje. Još uvijek nije jasno kolika bi bila nova naknada za rukovanje i kako bi funkcionirala.
“Kolika je naknada, je nešto što ćemo utvrditi sa suzakonodavcem”, izvijestio je dužnosnik Komisije prije objave, naglasivši da “cilj nije destimulirati kupnju [od trgovaca iz trećih zemalja], već bolje opremiti carinske vlasti”.
Istrage Shein-a i Temu-a
Komisija je također objavila da će se platforma Shein suočiti s koordiniranom istragom europskih nacionalnih nadzornih tijela za zaštitu potrošača zbog sumnji u široko rasprostranjeno kršenje pravila EU-a.
“Pozdravljamo napore koji povećavaju povjerenje i sigurnost za europske potrošače pri online kupnji i vjerujemo da jednaki konkurentni uvjeti mogu koristiti cijelom ekosustavu”, rekao je glasnogovornik Sheina u izjavi, obvezujući se da će “ispitati kako Shein može odigrati svoju ulogu u jačanju naše industrije kako bi se poboljšalo iskustvo online kupnje za europske potrošače”.
Konkurent Temu sa sjedištem u Kini već je meta slične europske istrage, prema pravilniku EU-a o moderiranju sadržaja, zbog prodaje ilegalnih proizvoda te zbog dizajna platofrme koji izaziva ovisnost. Golemi trgovinski tokovi Kine također su meta akcije SAD-a pod administracijom Donaldom Trumpom koji je ovaj tjedan najavio carine. Pošta Sjedinjenih Američkih Država priopćila je u utorak da će “privremeno obustaviti” pakete iz Kine i Hong Konga do daljnjega, nekoliko dana nakon što je Trump potpisao izvršnu naredbu o vraćanju carine na pakete vrijednosti ispod od 800 dolara.
Počinje velika igra: Evo što je učinila Kina kao odgovor na Trumpovo uvođenje carina na kinesku robu