Od ponedjeljka, 24. lipnja pa do 1. srpnja u središnjici Gradske knjižnice Marko Marulić posjetitelji će moći pogledati zanimljivu izložbu kreativnih radova mladih korisnika Centra za pružanje usluga u zajednici Split.
Riječ je o radovima nastalim u okviru projekta ”Kreativni pomak – avantura promjene” kojega provodi udruga ANST 1700 u suradnji s Centrom i Hrvatskim zavodom za socijalni rad u Splitu, a koji se provodi uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Izložbom radova prigodno će se obilježiti i 26. lipnja, Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga. Cilj projekta jest kroz kreativan rad s mladima – dramske, likovne i kreativne radionice – doprinijeti prevenciju ovisnosti, mentalnom osnaživanju i podizanju kvalitete provođenja slobodnog vremena mladih koji se nalaze u povećanom riziku od socijalne isključenosti.
Na izložbi će se svojim radovima predstaviti šesnaest štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici u Splitu koji su sudjelovali na likovnim i kreativnim radionicama koje su provodili Petar Bilić, waldorfski pedagog i voditelj radno-okupacijske terapije u udruzi ANST, te akademska slikarica Milana Stojić Veža, dugogodišnja vanjska suradnica udruge. Radionice su provođene jednom mjesečnom, a kroz kreativan rad mladi su izražavali svoje misli i osjećaje u različitim umjetničkim formama. Radeći s glinom, naglasak je bio na tzv. učenju iz doživljaja, odnosno dobivanju i oblikovanju forme iz unutarnjeg doživljaja, bez da se svjesno oponašaju već viđeni oblici.
Blagodati rada s glinom su već općepoznate, a radeći s mladima na ovaj način, dopuštajući im slobodu i samostalnost izbora, kreativan proces na neki način postaje i terapijski. Kroz likovne radionice sudionici su učili o različitim likovnim tehnikama, mogućnostima izražavanja vlastitih misli i stavova kroz društveno-angažirane umjetničke forme, ulogama boja u izražavanju emocija itd.
Radovi koji će biti izloženi u središnjici GKMM-a svjedoče koliko je kreativnost i maštovitost važna za zdrav razvoj djece i mladih, a posebno svjedoče koliko je mladima važno ostaviti poruku i personalizirati svoj rad – bilo nekom duhovitom opaskom, vlastitim potpisom ili kritikom, iznimno im je važno dati osobnu dimenziju i poslati poruku. Zato svakako svratite do Gradska knjižnice, pogledajte njihove radove i doživite njihove poruke jer mladi nam imaju što za reći, samo trebamo znati slušati!
Moja reakcija na članak je…