Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je u srijedu u Katru, gdje se nalazi u službenom posjetu, da sutra, 27. veljače, počinje novi razgovor američke i ruske delegacije – na temu normalizacije diplomatskih odnosa koji su proteklih godina, tijekom mandata bivšeg predsjednika SAD-a Joea Bidena, iako nisu bili prekinuti bili potpuno poremećeni.
Podsjećamo: zatvarani su pojedini ruski konzulati u SAD-u poput onog generalnog – u San Franciscu, a slijedili su ih i recipročni potezi Moskve poput zatvaranja američkog generalnog konzulata u Sankt Peterburgu, uskraćivanje viza ruskim diplomatima koji putuju u SAD, ograničenja kretanja ruskog diplomatskog osoblja u predstavništvima u SAD-u i sl.
Sutrašnji pregovori trebali bi se održati u Istanbulu, dakle ne u Rijadu koji je, očito, rezerviran za glavne susrete američkih delegacija, kao i vjerojatno za summit na vrhu između predsjednika dviju država Donalda Trumpa i Vladimira Putina.
Rusija nastavila isporuku obogaćenog urana SAD-u
Kremlj najavio nastavak razgovora na stručnoj razini
S druge strane, i neovisno o navedenoj vijesti, Kremlj je u srijedu priopćio kako se obavljaju pripreme za one glavne razgovore na stručnoj razini između Rusije i Sjedinjenih Država, koji će se nastaviti nakon nedavnog sastanka na visokoj razini (u Rijadu) i ranijeg telefonskog razgovora između predsjednika Vladimira Putina i Donalda Trumpa.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ponovio je kako postoji dogovor da se Trump i Putin trebaju osobno sastati nakon temeljite pripreme, ali je rekao da još nema detalja o tome kada i gdje će se to dogoditi.
Rekao je da dvojica čelnika mogu ponovno razgovarati telefonom ako bude potrebno, ali za sada nema planova za to, i da se kontakti pripremaju na stručnoj razini preko ministarstava vanjskih poslova.
Trump je izrazio želju da što prije dođe do prekida vatre u rusko-ukrajinskom ratu. Njegovi brzi potezi da popravi odnose s Moskvom, preokrenuvši politiku prethodne administracije Joea Bidena, potaknuli su strahove u Kijevu i među njegovim europskim saveznicima da bi mogli ostati po strani.
Putin je ovaj tjedan ublažio očekivanja oko brzog dogovora o Ukrajini, rekavši da će se američko-ruski kontakti u početku fokusirati na popravak povjerenja između Moskve i Washingtona.
S obzirom na navedenu vijest s početka ovog teksta o sutrašnjim razgovorima dviju strana u Istanbulu, čini se da se stvari i odvijaju upravo u tom smjeru – uspostave međusobnog povjerenja.
Za sve ostalo još je prerano donositi bilo kakve konkretne zaključke – uključno i one koji se odnose na možda i najsloženije pitanje – ono o postizanju mira u Ukrajini (iako tih pitanja ima još puno, poput onih o strateškom nuklearnom sporazumu START koji prestaje važiti već u siječnju 2026. godine a da se još ništa oko njegovog produljenja ili donošenja novog nije ni počelo raditi što pak može imati dalekosežne negativne globalne posljedice).
Posao s SAD-om bez jamstva sigurnosti: Objavljujemo čitav tekst sporazuma SAD-a i Kijeva