Čekanje na odmazdu Teherana zbog ubojstva čelnika Hamasa moglo bi biti dugo, prema Revolucionarnoj gardi
Iranska Revolucionarna garda (IRGC) upozorila je da bi odmazda Teherana zbog atentata na čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha mogla uslijediti tek nakon dugog čekanja, prenosi Reuters.
Haniyeh je ubijena u Teheranu krajem srpnja, nekoliko sati nakon što je prisustvovala inauguraciji iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana. Nakon incidenta, Iran je obećao nanijeti “oštra kazna” o Izraelu, koji nije zanijekao niti priznao bilo kakvu ulogu u ubojstvu. Bliski istok pripremao se za iransku priznatu odmazdu, koja se dosad nije ostvarila.
“Vrijeme nam ide na ruku i razdoblje čekanja na ovaj odgovor moglo bi biti dugo,” Alimohammad Naini, glasnogovornik IRGC-a, elitnog i utjecajnog ogranka iranske vojske, navodno je rekao u utorak, dodajući “neprijatelj” treba čekati a “proračunato i točno” odgovor.
Lokalni mediji također su citirali Nainija da je iranski čelnici vagali okolnosti i da odgovor možda neće biti ponavljanje prethodnih operacija Islamske Republike.
U travnju je Iran ispalio stotine projektila i bespilotnih letjelica na Izrael kao odgovor na potonji bombaški napad na njegov konzulat u Siriji. Baražu je uglavnom suprotstavio izraelski protuzračni obrambeni sustav Iron Dome, ali određeni broj projektila je dosegao svoje ciljeve, uzrokujući, kako je Izrael tvrdio, minimalnu štetu vojnim instalacijama.
Ubojstvo Haniyeha izazvalo je globalnu zabrinutost zbog sveopćeg rata između Izraela i Irana.
SAD je zatražio od saveznika koji imaju veze s Iranom da ga uvjere da deeskalira napetosti na Bliskom istoku. Državni tajnik Antony Blinken ponovio je predanost Washingtona obrani Izraela, ali je rekao da bi se sve strane na Bliskom istoku, uključujući Izrael, trebale suzdržati od eskalirajućih akcija.
Smanjivanje napetosti je ključno ne samo za sprječavanje velikog sukoba u regiji, rekao je Blinken, već i za omogućavanje prekida vatre između Izraela i Hamasa u Gazi. Američki državni tajnik trenutačno je u regiji tražeći napredak prema prekidu vatre u Gazi.
Prema Nainijevim riječima, Teheran podržava svaki potez koji bi doveo do kraja rata u Gazi. Međutim, dodao je da “Ne smatramo akcije SAD-a iskrenima. Smatramo da je SAD strana u ratu (u Gazi),” rekao je.
Neprijateljstva između Izraela i Hamasa izbila su nakon što je militantna skupina pokrenula iznenadni upad u južni Izrael iz Gaze 7. listopada prošle godine, što je rezultiralo smrću oko 1100 ljudi, dok je 200 drugih uzeto kao taoci. Masovni odgovor izraelske vojske odnio je više od 40.000 života, dok je još 92.857 ljudi ranjeno, prema palestinskim zdravstvenim dužnosnicima.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: