Još jedan smrtni slučaj povezan s ospicama zabilježen je u Bosni i Hercegovini, a preminuo je 18-godišnjak iz Zenice, potvrdili su iz ministarstva zdravstva Zeničko-dobojske županije.
Ranije ovog tjedna u Sarajevu je preminuo 17-godišnjak koji je također obolio od ospica pa je od tada proglašena epidemija u Sarajevskoj županiji, a sada i u Zeničko-dobojskoj.
Oba smrtna slučaja povezuju se s niskom stopom procijepljenosti djece, do čega je dovela kampanja na društvenim mrežama potaknuta neutemeljenim tvrdnjama o povezanosti cijepljenja protiv morbila s pojavom autizma kod male djece.
‘Cijepite djecu i zaštitite ih’
Ministrica zdravstva Zeničko-dobojske županije Aida Salčinović kazala je lokalnim medijima kako je u toj županiji procijepljenost djece protiv ospica na razini od tek 37 posto, što pogoduje širenju zaraza. U toj je županiji do sada potvrđeno više od 1200 slučajeva zaraze ospicama.
“Ja jedino mogu apelirati na roditelje da cijepe svoju djecu i tako ih zaštite”, kazala je Salčinović.
Za učinkovito sprječavanje širenja zaraznih bolesti pa tako i ospica nužno je osigurati procijepljenost od barem 95 posto. Cijepljenje protiv zaraznih bolesti je u Federaciji BiH obveza regulirana zakonom koji je na snazi od 2005. godine no roditelji unatoč tome masovno odbijaju cijeliti djecu pod različitim izgovorima a kazne koje za to dobiju su novčane i to u simboličnim iznosima.
Kako se prenose ospice
U Srbiji su i dalje na snazi pooštrene mjere epidemiološkog nadzora koje traju od 7. veljače, a tako će biti sve do isteka perioda dvostruke inkubacije nakon posljednjeg registriranog slučaja ospica.
Ospice se prenose direktnim kontaktom s oboljelom osobom – putem poljupca, rukovanja, putem zraka respiratornim kapljicama koje emitira oboljela osoba kao što su kašalj i kihanje, a rijetko indirektnim putem preko svježe kontaminiranih predmeta.
Inkubacija, period od ulaska virusa u organizam do pojave simptoma kod ospica traje 7 do 18 dana.
Simptomi ospica:
Povišena tjelesna temperatura
Sekrecija iz nosa
Kašalj
Konjunktivitis (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci)
Ovi simptomi traju 2 do 4 dana, nakon čega dolazi do:
Skoka tjelesne temperature (preko 40°C)
Pojave makulopapuloznog osipa prvo na licu, iza ušiju i na vratu, koji se potom širi na trup i ekstremitete
Oboljela osoba je zarazna posljednjeg dana inkubacije, 4 dana prije izbijanja osipa i 4 dana nakon izbijanja osipa, objašnjavaju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje. To je najopasnije jer osoba širi virus, a da toga nije ni svjesna.
Opasna zaraza hara susjedstvom: ‘Osjećam bijes prema cijelom našem društvu’
Komplikacije su češće kod djece mlađe od 5 godina i odraslih starijih od 20 godina. To su:
Upala pluća (pneumonija)
Upala srednjeg uha
Dijareja
Upala mozga
Gubitak vida
Svaki tisućiti bolesnik dobiva upalu mozga, dok na 1.000 oboljelih s navedenom komplikacijom dolazi do smrtnog ishoda.
Nedovoljna procijepljenost
Srbija ni prošle, 2023. godine nije postigla procijepljenost MMR cjepivom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole od 95 posto, koliko je dovoljno da bi se izbjegla epidemija. Procijepljenost je za svega nekoliko postotaka veća u odnosu na 2022. godinu.
Podaci Instituta za javno zdravlje “Dr. Milan Jovanović Batut” pokazuju da je prošle godine procijepljenost MMR cjepivom u drugoj godini života iznosila 84,5 posto, a prije upisa u prvi razred osnovne škole 91 posto, što je nedovoljno.
Najniže vrijednosti procijepljenosti MMR cjepivom registrirane su u Srbiji tijekom 2020. i 2021. godine, u posljednjih 20 godina.