Intenzivni prasak topline pogodio je u nedjelju jugozapadna Oklahoma, šaljući temperature ubodeći u visokih 90 -ih.
U gradu Chickasha, koji se nalazi otprilike 40 minuta od Oklahoma Cityja, vremenski se događaj dogodio u ranim jutarnjim satima.
“Jutros je nekoliko udaralo jugozapadnu Oklahomu. Intenzivni prasak ekstremnih toplina pogodio je Chickasha, Oklahoma u 5:15 ujutro u nedjelju ujutro, dovodeći temperaturu na 95,6 stupnjeva!” Meteorolog i atmosferski znanstvenik Matthew Cappucci napisao je na platformi društvenih medija X.
Ali, što su toplinske rafale i kako se formiraju? Evo što biste trebali znati.
Što su toplinske puknuće?
Toplinski rafti su lokalizirani i nagli porast temperature koje su povezane s grmljavinom.
Relativno rijetki atmosferski noćni događaji često su praćeni “ekstremnim sušenjem”, prema američkom pojmovniku meteorologije meteorologije.
Karakteriziraju ih i grozničavi vjetrovi.
“Chickasha je krenula sa 77 stupnjeva i 80 posto relativne vlage na 95,6 stupnjeva i samo 17 posto vlage!” Primijetio je Cappucci. “Chickasha je također gurnuo na 59 mph! Medicinski park, Oklahoma zagrijana na 81,2 stupnjeva i naletio na 69 mph. Altus je dobio na 89 stupnjeva nedugo nakon 2 sata ujutro”

Kako se formiraju?
Toplinski puknuti trebaju se raspršivanje grmljavinske oluje ili tuširanja i vrućeg i suhog atmosferskog okruženja srednjeg nivoa, prema prognozerima Nacionalne meteorološke službe. Atmosfera na srednjoj razini nalazi se oko 20 000 stopa iznad Zemljine površine.
Grmljavine se razvijaju kada se vlažan i nestabilan zrak gura prema gore, a kiša padne iz oluje. Kad oluja izgubi onu kretanje struje zraka prema gore, dominira u kretačkoj struji zraka prema dolje.
Uz kombinaciju vrućeg i suhog atmosferskog okruženja srednjeg nivoa, vlaga dolje struje isparava i hladi atmosferski sloj srednjeg nivoa, povećavajući njegovu brzinu spuštanja prema tlu. Silazni zrak prestat će se hladiti kad je sva vlaga isparila, zagrijavajući sloj srednjeg nivoa.
Raspad topline nastaje kada se topli i suhi zrak spusti na površinu.
“Kako zrak tone, zagrijava se (i osuši se). A ako imate džep zraka koji dolazi dovoljno visok, on se puno zagrijava do trenutka kada dosegne površinu. Donosi i jake suhe vjetrove – poput pustinjskog uragana”, primijetio je Cappucci.
Kada i gdje se događaju?
Toplinski puknuti obično se javljaju u proljeće i ljeto, kada je aktivnost grmljavinske oluje povezana s dnevnim grijanjem.
Dok se grmljavinske oluje raspadaju tijekom večeri dok gube svoj glavni izvor energije, toplinski puknu se pojavljuju u večernjim satima ili preko noći.
Oni se mogu pojaviti u mnogim regijama, ali najčešće su u državama Srednjeg zapada i ravnica. Međutim, prethodno su se dogodili izvan tog raspona. Značajan vremenski događaj 2012. godine donio je jedan u okrug Georgetown u Južnoj Karolini. Također su pogodili jugozapad.

Koje su povezane opasnosti?
Klimatske promjene čine toplinske događaje češće i strože.
Brzo povećanje površinskih temperatura – ponekad se događa za manje od sat vremena i što dovodi do troznamenkastih visokih – može iznenaditi stanovnike. Poznato je da su povezani vjetrovi premašili 70 ili 80 mph. Oni mogu otkinuti krovove sa zgrada i oštetiti stabla.
U Chickasha su nokautirali snagu za više od 2.000 stanovnika u okruzima Grady i Caddo, prema Koco 5.