Proširena Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC+), koja okuplja 13 članica OPEC-a i 10 partnerskih država, planira ubrzati povećanje proizvodnje nafte te razmatra ukidanje dobrovoljnog smanjenja od 2,2 milijuna barela dnevno do kraja listopada, ne usklade li se članice oko proizvodnje, sukladno dogovorenim kvotama.
Ta najava služi kao instrument pritiska unutar skupine, s obzirom na to da bi povećanje globalne ponude snizilo cijene nafte, čime bi bile pogođene i članice koje trenutačno premašuju kvote.
U travnju je OPEC+ iznenadio tržišta odlučivši ubrzati ukidanje smanjenja proizvodnje, unatoč niskim cijenama i slaboj potražnji.
Saudijska Arabija pritom predvodi napore za jačanje discipline unutar skupine. Za lipanj je dogovoreno znatno povećanje proizvodnje, a dodatna povećanja očekuju se već od srpnja.
Prema pet upućenih izvora, OPEC+ planira zadržati taj tempo i u lipnju bi mogao dogovoriti srpanjsko povećanje od 411.000 barela dnevno, doznaje Reuters.
Ne porade li članice poput Iraka i Kazahstana na usklađenosti, preostala dobrovoljna smanjenja bit će ukinuta do studenoga.
Unatoč tim najavama, OPEC+ i dalje smanjuje ukupnu proizvodnju za gotovo pet milijuna barela dnevno, a većina tih rezova ostaje na snazi do kraja 2026.
Cijene nafte u travnju pale su ispod 60 dolara po barelu, dok tržište pomno prati mogući utjecaj daljnjih povećanja proizvodnje na globalnu ekonomsku stabilnost.
“Tržište će ovu vijest doživjeti negativno, sve dok izvoz sirove nafte ne pokaže poboljšanu usklađenost unutar OPEC+-a”, izjavio je Giovanni Staunovo, analitičar švicarske banke UBS.
Reuters je izvijestio da su saudijski dužnosnici nedavno poručili saveznicima i predstavnicima industrije kako nisu spremni dodatno podupirati tržišta novim smanjenjima opskrbe.
Međutim, kazahstanski ministar energetike izjavio je da će pri odlučivanju o razini proizvodnje prioritet imati nacionalni interesi, a ne interesi OPEC+-a.
Unatoč padu proizvodnje od tri posto, Kazahstan je u travnju premašio svoju kvotu unutar OPEC+-a.