Prvi slučajevi svinjske kuge otkriveni su u dva domaćinstva u zapadnoj Hercegovini zbog čega su poduzete mjere kako bi se spriječilo širenje te visokozarazne bolesti i veliki gubici proizvođača. Sumnju na bolest prijavila je veterinarska postaja Posušje. Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić, otkrio je nove informacije o ponovnom širenju te bolesti.
Kaže, donijeli su zone zaštite unutar tri kilometra i zonu nadziranja unutar 10 kilometara. Unutar tih zona zabranjeno je prometovanje životinja, ulazak novih, odvođenje postojećih životinja te klanje za vlastite potrebe.
Dodaje, na tom području je oko 1200 svinja, no i veliki broj posjednika od kojih jedan ima 400, dvojica oko 100, a ostalo su mala gospodarstva. U zonu zaštite pripada naselje Gornji Vinjani grada Imotskog, a u zoni nadziranja su općine Podbablje i Zmijavci.
Državni tajnik: Mjere će trajati najmanje 30 dana
Državni tajnik je istaknuo da se vlasnici svinja moraju pridržavati sigurnosnih mjera, što podrazumijeva dezinfekciju ulaza u objekte, vozila pri ulazu u dvorište te dezinfekciju opreme koja je u kontaktu sa životinjama.
Napominje i da je važno veterinarima prijaviti svaku promjenu u ponašanju životinja. Građanima je poručio da kupuju meso isključivo iz ovlaštenih izvora.
“I najmanja nepažnja može dovesti do širenja bolesti i ugrožavanju cijelog tog područja, a bojim se i šire. Ove mjere zabrane trajat će najmanje 30 dana. A sve dalje će ovisiti o razvoju epidemiološke situacije kako uz granicu u BiH, tako i na području RH.”
Ministar Dabro o povratku afričke svinjske kuge: ‘Nadamo se da je ovo isključiv slučaj’
Bolest koja je poharala slavonske farme
Podsjetimo, epidemija afričke svinjske kuge je u drugoj polovici prošle godine razorila brojne slavonske farme svinja, razotkrivši pritom nemale slabosti i probleme hrvatskog svinjogojstva. Završetak epidemije bio je označen u prosincu 2023. godine
Afrička svinjska kuga uzrokovala je značajne gubitke u Hrvatskoj, a prema podacima iz medija i izvještaja nadležnih institucija, usmrćeno je preko 20.000 svinja kako bi se spriječilo širenje bolesti. Ova brojka obuhvaća preventivno usmrćivanje zaraženih i potencijalno zaraženih svinja na pogođenim farmama. Epidemija je najviše pogodila slavonske farme, gdje su mjere kontrole i suzbijanja bolesti bile intenzivne.
Što je zapravo afrička svinjska kuga? Smrtnost može doseći 100%, a gospodarska šteta je ogromna
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.