Nakon što je Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva financija SAD sankcionirao (stavljanjem na crnu listu) tvrtku Sirius 2010 Banja Luka s kojom je Ministarstvo prometa i komunikacija BiH na čelu s ministrom Edinom Fortom 3. siječnja potpisao ugovor za nabavku opreme za digitalizaciju javnih servisa, postavilo se pitanje opstojnosti ovog ugovornog odnosa.
Fokus je postavio upit Ministarstvu prometa i komunikacija BiH da li je konzorcij Sirius 2010 Banja Luka – OIV Zagreb izvršio bilo kakvu isporuku opreme za digitalni prijenos i emitiranje za Projekt digitalizacije Javnih RTV servisa u BiH od potpisivanja ugovora 3.1.2024 do 21.6.2024 (zaključno s ovim datumom).
Realizacija ugovora
“U skladu s Ugovorom do sada su isporučena i preuzeta dva segmenta opreme od strane povjerenstva za nadzor nad realizacijom Ugovora, i to: oprema za informativno-tehničke centre, te IP telefonija za predajničke lokacije s posadom i ITC centre. Oprema kontinuirano pristiže i po kompletiranju svakog od pojedinačnih segmenata opreme nadležno povjerenstvo za nadzor nad realizacijom ugovora vrši pregled i prijem opreme segment po segment. Planirano je da kompletna oprema predviđena nabavkom bude isporučena do sredine srpnja, što bi bilo otprilike mjesec i pol prije definiranog roka”, naveli su iz ovog ministarstva za Fokus.
Inače, iz Veleposlanstva SAD u BiH nedavno su za Fokus izjavili kako “postoje vrlo ozbiljni rizici koji se vežu za poslovanje sa sankcioniranim fizičkim i pravnim osobama”.
Nakon toga, ministar Forto je u izjavi za BHRT izjavio mu ne pada napamet kršiti američke sankcije.
Razotkrivanje afere
Ministarstvo je upitano i je li točna informacija da za ovaj projekt nema nadzora odnosno nema nadzornog organa s obzirom na to da nije raspisana javna nabavka za ovaj posao.
“Imajući u vidu da se ovdje radi o nabavci roba Ministarstvo je formiralo stručno povjerenstvo za praćenje realizacije Ugovora, kako je to Ugovorom i predviđeno. Povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva i stručnih osoba sva tri Javna RTV servisa u BiH. Ugovorom je definirano kada i pod kojim uvjetima se potpisuje zapisnik o prijemu opreme, testiranjima opreme na lokacijama, te puštanju i preuzimanju kompletnog sustava u rad koji se u ovom slučaju nabavlja po „principu ključ u ruke“ – bio je odgovor iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.
Podsjetimo, Fokus je u nizu tekstova razotkrio ovu aferu odnosno niz nezakonitosti te koruptivno djelovanje koji su pratili sam natječajni postupak.
Također, razotkriveno je i sumnjivo postupanje Ureda za razmatranje žalbi BiH u ovom procesu koji je kršio vlastite rokove i koji je čekao da jedna od tvrtki iz konzorcija koji se žalio odustane od žalbe, te da odbaci žalbu na natječaj bez ulaženja u njen meritum. Kako je objavljeno, dok je trajao natječaj, Vijeće ministara BiH je odobrilo dodatnih 63.000 KM kako bi se mogla prihvatiti unaprijed dogovorena ponuda konzorcija Sirius 2020 – OIV.