Europska unija nije uspjela postići jedinstven stav o izborima u Venezueli nakon što je Mađarska uložila veto na izjavu u kojoj se izražava zabrinutost zbog navodnih “mana i nepravilnosti” u glasovanju te poziva na veću transparentnost.
Glavni diplomat EU-a, Josep Borrell, istaknuo je kako su izbori u Venezueli, prema vjerodostojnim izvješćima domaćih i međunarodnih promatrača, bili obilježeni brojnim nedostacima i nepravilnostima. Unatoč tome, Mađarska je spriječila EU da donese zajedničku izjavu koja bi izrazila zabrinutost zbog ovih problema – prenosi POLITICO.
Podsjetimo se, Venezuela svjedoči neredima nakon izbora u nedjelju na kojima je pobjednikom proglašen Nicolás Maduro. Oporba nije priznala rezultate izbora, dok međunarodna javnost pod vodstvom SAD-a sumnja u ispravnost izbornog procesa. S druge pak strane, Rusija i Kina već su čestitale Maduru na pobjedi.
Pronalazak rješenja
EU je u ponedjeljak pokušao usvojiti zajedničku izjavu u kojoj bi izrazio zabrinutost zbog rezultata izbora, ali je Mađarska blokirala tu inicijativu, otkrila su dva dužnosnika upoznata s raspravama za POLITICO. Shvativši da Mađarska neće promijeniti svoj stav, Borrell je u utorak izdao izjavu u svoje ime, umjesto da traži potporu od svih 27 zemalja članica EU-a. U svojoj izjavi, Borrell je naglasio da podaci koje je oporba učinila dostupnima javnosti nude radikalno drugačiji rezultat od onoga koji su objavile vlasti.”Dok se birački zapisnik ne objavi i ne provjeri, rezultati izbora kako su već objavljeni ne mogu se priznati,” rekao je Borrell.
Mađarski veto naglašava temeljni problem u vanjskoj politici EU-a, gdje se sve odluke, uključujući potencijalne buduće sankcije Venezueli, moraju jednoglasno dogovoriti među svih 27 zemalja članica. “Rasprave među državama članicama se nastavljaju. Također smo uključeni u interakcije s partnerima, na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini, kako bismo procijenili cijeli proces i odlučili o mogućim sljedećim koracima”, rekao je glasnogovornik Unije. “Ali svaka rasprava, bilo kakva odluka o sankcijama donosi se u tajnosti među državama članicama, tako da je ovo vrlo preuranjeno.” – prenosi Euronews.
Ovaj incident je potaknuo nekoliko zemalja, poput Njemačke, da zagovaraju donošenje vanjskopolitičkih odluka kvalificiranom većinom kako bi se izbjegli slični problemi u budućnosti. Neslaganja između Mađarske i čelnika EU kulminirala su nakon što je Mađarska preuzela rotirajuće predsjedanje Unijom i počela ostvarivati sve uže veze s Kremljom i Pekingom.
Europa nije svjesna: Orban poslao dramatičnu poruku o dolasku promjene kakva nije viđena 500 godina