Uspješno testiranje hipersonične rakete Orešnik prošlog mjeseca predstavlja odgovor Rusije na američko raspoređivanje svojih raketa srednjeg dometa u Europi, izjavio je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Sustav balističkih projektila srednjeg dometa, koji može nositi više bojevih glava, uključujući i nuklearne, prvi put je korišten 21. studenoga, kada je pogodio ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje Južmaš u gradu Dnjepru. Komentirajući napad, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da bojeve glave Orešnika putuju brzinom deset puta većom od brzine zvuka i da ih ne može presresti nijedna postojeća protuzračna obrana.
U intervjuu ruskim medijima u nedjelju Lavrov je istaknuo da se nakon jednostranog povlačenja SAD-a iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. Moskva nastavila pridržavati ključnih ograničenja postavljenih sporazumom iz doba Hladnog rata. Međutim, “Danas je jasno, na primjer, da je naš (samonametnuti) moratorij na raspoređivanje projektila srednjeg i kraćeg dometa praktički neodrživ i da ćemo ga morati napustiti,” izjavio je ruski ministar vanjskih poslova.
Lavrov je optužio Washington da ignorira zahtjeve Moskve i Pekinga da ne rasporede ovu klasu raketa u inozemstvo. U svjetlu ovoga, Rusija je bila prisiljena odgovoriti, s “nedavni test najnovijeg nadzvučnog sustava Oreshnik srednjeg dometa, proveden u borbenim uvjetima, uvjerljivo demonstrirajući naše sposobnosti i odlučnost da poduzmemo kompenzacijske mjere”, pojasnio je diplomat.
Prema riječima ministra, “Kao rezultat destruktivne politike SAD-a, temelji strateške stabilnosti znatno su uzdrmani, au nekim područjima i uništeni.” Lavrov je dodao da s obzirom na Washingtonovu “izrazito antiruski” S obzirom na trenutno stajalište, Moskva se ne namjerava uskoro ponovno uključiti u dijalog s Washingtonom o kontroli naoružanja.
Dužnosnik je naglasio da se Rusija ipak i dalje pridržava određenih ograničenja predviđenih prethodnim sporazumima. Međutim, Moskva zadržava pravo preispitivanja ovih pristupa, ovisno o razvoju prijetnji njezinoj nacionalnoj sigurnosti od strane SAD-a i njegovih NATO saveznika.
U četvrtak je predsjednik Putin rekao da Rusija to ne čini “još imamo mnogo sustava Oreshnik,” to čini “Ne isključujem mogućnost korištenja danas ili sutra, ako bude potrebe.” Šef države također je potvrdio da će nekoliko jedinica biti raspoređeno u ruskom bliskom savezniku, Bjelorusiji.
Ranije ovog mjeseca, Putin je na sličan način izjavio da je razvoj Orešnika došao kao odgovor na odluku SAD da stacionira svoje rakete srednjeg dometa u zapadnoj Europi.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: