Dana 9. siječnja, više od 8 milijuna uglavnom bosonogih filipinskih poklonika ispunilo je ulice Manile za godišnju procesiju Crni Nazarećanin, jednu od najvećih svjetskih manifestacija vjerske pobožnosti.
Procesija, lokalno poznata kao Translacion, prikazuje vjenika kako Manilom nose 400 godina star kip Isusa Krista u prirodnoj veličini koji nosi crni drveni križ.
Milijuni filipinskih katolika pridružuju se procesiji svake godine kako bi vidjeli i dodirnuli Isusa Nazarećanina, za kojeg se vjeruje da je izvor bezbrojnih iscjeljenja i čuda tijekom godina.
Baš kao što je žena koja je krvarila od neizlječivog krvarenja posegnula da dotakne Isusov ogrtač u Svetom pismu, milijuni vjernika dolaze tražiti Kristovo iscjeljenje.
Simbol čuda i uslišanja
“Vjernici ga ne žele pustiti, ali iskreno, on je taj koji nas ne želi pustiti. On je taj koji nas drži“, rekao je u propovijedi nakon procesije otac Rufino Sescon, rektor Male bazilike i nacionalnog svetišta Isusa Nazarećanina. “Znamo da je on prvi koji se nikada ne umara, prvi koji se nikada ne umori, prvi koji nikada ne prestaje da nam pomogne”, rekao je.
Crnog Nazarećanina, drveni kip Isusa Krista okrunjenog trnjem koji nosi njegov križ, donijeli su u Manilu iz Meksika 1606. godine španjolski misionari. Iako se brod koji ga je prevozio zapalio, spaljeni kip je preživio i nazvan je “Crni Nazarećanin”. Sada pohranjen u crkvi Quiapo, ostaje snažan simbol čuda i uslišanih molitvi za vjernike.
Za divno čudo, kip je preživio i goruće požare koji su dva puta uništili crkvu, poplave brojnih tajfuna, dva potresa i bombardiranja tijekom Drugog svjetskog rata.
Procjenjuje se da je ove godine sudjelovalo 8,1 milijun hodočasnika, što je značajno premašilo 6,5 milijuna 2024. i 4 milijuna 2019. Događaj, koji je uključivao noćno bdijenje, više misa i procesiju dugu gotovo 24 sata, označio je jedan od najvećih odaziva u svojoj povijesti.
Dva milijuna ljudi svjedočilo golemom čudu krunice na Filipinima, kardinal i sam u šoku:’Nema odgovora, to je Marija’