Milijarderska obitelj Persson, koja stoji iza osnivanja modnog carstva H&M, značajno je pojačala tempo kupovine dionica vlastite tvrtke, što je potaknulo špekulacije o mogućem potpunom preuzimanju i povlačenju s burze. Prema izvješćima agencije Reuters, ovi potezi signaliziraju moguću promjenu strategije za jednog od najvećih svjetskih modnih divova.
Holding kompanija obitelji, Ramsbury Invest, u čijem je primarnom vlasništvu najbogatiji Šveđanin Stefan Persson, kupila je čak 42,75 milijuna dionica H&M-a samo u prvoj polovici ove godine. Podaci švedskog financijskog regulatora pokazuju da je posljednja transakcija izvršena u ponedjeljak. Ovaj tempo predstavlja značajno ubrzanje u usporedbi s prethodnim godinama. Tijekom cijele 2024. godine, Ramsbury Invest je kupio 56,85 milijuna dionica, dok je u 2023. godini ta brojka iznosila 55,65 milijuna. Jasno je da obitelj pojačava svoj udio brže no ikad prije.
Financijski stručnjaci vide ovaj trend kao jasan pokazatelj dugoročnih namjera obitelji. “Kako obitelj posjeduje sve više dionica, imaju i veće dividende za reinvestiranje, što prirodno podržava daljnje kupnje”, izjavio je Adam Cochrane, analitičar Deutsche Bank, koji predviđa da bi obitelj mogla povući H&M s burze do 2030. godine.
Sličnog je mišljenja i Peter Magnusson, portfolio menadžer u Cicero Fonderu iz Stockholma. “Vjerujem da će ga s vremenom povući s burze – jedino je pitanje hoće li to biti sada, za deset ili dvadeset godina”, rekao je Magnusson, dodavši kako bi obitelj vjerojatno trebala pronaći vanjske izvore financiranja ili partnere za otkup cijele tvrtke. Krajem svibnja, obitelj Persson i povezane tvrtke već su posjedovale više od 64% dionica H&M-a. Iz H&M-a su odbili komentirati kupovinu dionica, uputivši novinare na glasnogovornika Ramsbury Investa, koji također nije želio komentirati ni povećanje udjela ni mogućnost povlačenja tvrtke s burze.
Tržišna vrijednost H&M-a trenutačno se procjenjuje na oko 187 milijardi švedskih kruna (približno 19,7 milijardi dolara). Unatoč snazi brenda, cijena dionice pala je za 9% od početka ove godine, što odražava šire tržišne nestabilnosti i izazove u maloprodajnom sektoru. Investicijski bankari očekuju da će sve više javno izlistanih maloprodajnih lanaca razmotriti povlačenje s burze, dijelom zbog pritisaka poput carina i opće tržišne volatilnosti.
H&M je 1947. godine osnovao Erling Persson. Njegov sin Stefan preuzeo je ulogu izvršnog direktora 1982. i na njoj ostao 27 godina, prije nego što je vođenje prepustio svom sinu Karl-Johanu Perssonu 2009. godine. Značajna promjena dogodila se 2020., kada je na čelo tvrtke po prvi put došla osoba izvan obitelji, dok je Karl-Johan preuzeo funkciju predsjednika upravnog odbora. Iako iz obitelji Persson nema službenih potvrda, njihovi potezi na tržištu pažljivo se prate. Pitanje hoće li H&M ostati javna tvrtka ili će se vratiti u potpuno privatno vlasništvo obitelji koja ga je stvorila, ostaje jedna od glavnih tema u svijetu mode i financija.