Objavljeno 10. srpnja, 2024.
NAŠICE/JELISAVAC – Učenici Osnovne škole kralja Tomislava Našice i Osnovne škole Ivana Brnjika Slovaka JelIisavac sudjelovali su u projektu Škola u prirodi u Slovačkoj, koju su organizirali Ministarstvo školstva, istraživanja, razvoja i mladeži Republike Slovačke i Metodički centar za Slovake u inozemstvu Sveučilišta Mateja Bela u Banskoj Bystrici.
Našičkim i jelisavačkim osnovnoškolcima pridružili su se i njihovi vršnjaci iz osnovnih škola iz Josipovca Punitovačkog, Banove Jaruge, Lipovljana, Nove Bukovice i Iloka. ‘‘Škola u prirodi trajala je deset dana, a cilj je bio usavršavanje znanja o slovačkom jeziku i kulturi s naglaskom na zaštitu prirodnih resursa, očuvanje okoliša i biljne raznolikosti. Organizirane su razne kreativne radionice u kojima su učenici izrađivali ekotorbe te žičane ukrasne predmete i magnete. Sa svojim vršnjacima iz Poljske, koji su u to vrijeme zajedno s njima boravili u hotelu Mýto, bili su podijeljeni u timove, koji su uzajamno surađivali i međusobno se natjecali u sportskim igrama, rješavanju zadanih zadataka kao što su osmišljavanje svojih zastava i svojih prepoznatljivih bedževa‘‘, rekla je učiteljica slovačkog jezika u Osnovnoj školi kralja Tomislava Našice Ana Marošević.
U slobodno vrijeme učenici su učili slovačke i europske plesove, a mogli su uživati u promatranju žive tatranske prirode i rekreaciji u nogometu, odbojci, badmintonu i košarci.
U sklopu programa Škole u prirodi organizirano je planinarenje na vrh gore Javorie iznad rijeke Hron, na Pusti grad Zvolen, gdje se nalaze ostaci ranog srednjovjekovnog dvorca iz 12. stoljeća. ‘‘Najatraktivniji izlet bio je posjet Demänovskoj špilji slobode na 870 metara nadmorske visine u Niskim Tatrama s mnoštvom velikih i prekrasnih stalaktita, stalagmita i stalagnata‘‘, dodala je učiteljica Marošević.
Program Škole u prirodi završio je nastupom hrvatskih i poljskih učenika, koji su prezentirali svoja pjevačka, recitatorska, plesna i dramska umijeća, te podjelom diploma i prigodnih poklona.
Na osnovi bilateralne suradnje između Hrvatske i Slovačke, troškove puta snosilo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja mladih u Republici Hrvatskoj uz koordinaciju Slovačkog centra za kulturu u Našicama. S. Fridl