Fond Enterprise Investors (EI), vlasnik Studenca, ovih je dana najavio izlazak tog najbrže rastućeg maloprodajnog trgovačkog lanca u srednjoj i istočnoj Europi na čak dvije burze – Zagrebačku i Varšavsku. U ukupnom sektoru maloprodaje, koji je u Hrvatskoj vrijedan 10,2 milijarde eura, Studenac je od preuzimanja 2018. pa do 2023. rastao prosječnom godišnjom stopom rasta (CAGR) od 5,5%, ima 6,6% udjela na tržištu i više od 1400 trgovina. U prvih osam mjeseci 2024. ostvaren je konsolidirani prihod od 556,5 mil. eura, što je 19,7% više na godišnjoj razini. U lanjskoj su godini ukupni prihodi iznosili 659,1 milijun eura, dok je s akvizicijom lanca Kea od ove godine započeo s pozicioniranjem i na 5,9 milijardi eura vrijednom slovenskom maloprodajnom tržištu.
O namjeri inicijalne javne ponude (IPO) i uvrštenju dionica na burze s rekordnih 1,798 milijuna brokerskih računa, daljim očekivanjima za Studenac ali i Pan-Pek, mogućim drugim akvizicijama…, razgovaramo s Michalom Kędziom, partnerom za Adria regiju u EI-ju, koji ima 90,1% dionica Studenca.
“Odluka o IPO-u još je pred nama i ovisit će o mnogim čimbenicima, uključujući tržišne uvjete. Nakon ponude namjeravamo ostati glavni dioničar u Studencu jer vidimo značajan potencijal za njegov daljnji rast, no u tom trenutku to će biti društvo s čijim se dionicama trguje na burzi. Kompanije često biraju dvostruko uvrštenje kako bi privukle širu bazu investitora iz različitih zemalja i povećale likvidnost dionica. Zagreb je prirodan izbor jer Studenac Grupa primarno posluje u RH gdje ima snažnu lokalnu prisutnost. S obzirom na hrvatske korijene, naša dužnost i očit korak bilo je uvrštenje na burzu u Zagrebu i time omogućiti ulaganja institucionalnim i malim domaćim ulagateljima. Istovremeno, Varšava nam sa svojom dinamičnom burzom, snažnim tržištem kapitala i jakom bazom maloprodajnih lanaca usporedivih sa Studencem, omogućuje pristup poljskim i institucionalnim ulagateljima koji su aktivni na tom tržištu”.
Kakva su vaša dosadašnja iskustva s IPO-ima?
Često biramo IPO kao izlaznu strategiju iz naših investicija. Tijekom povijesti izlistali smo 35 kompanija na mnogim burzama, uključujući poljsku burzu, NYSE, burzu u Pragu i Nasdaq u Vilniusu. U Poljskoj smo izlistali 32 kompanije, rezultat koji je nadmašila samo Poljska državna riznica. Drugi investitori koji su aktivni u regiji uspjeli su realizirati, u najboljem slučaju, tek nekoliko takvih transakcija. Da, redovito provodimo inicijalne javne ponude dionica i brinemo o kvaliteti kompanija koje tako predstavljamo na tržište kapitala. U prošlosti su kompanije koje smo prodali putem IPO-a nastavile ostvarivati rast. Na primjer, razvili smo i zatim izlistali poljski lanac trgovina Dino i njegova je vrijednost sada 11 puta veća nego pri debiju na burzi 2017. Danas je to jedna od najvećih kompanija izlistanih na WSE-u i dio je indeksa WIG20, odnosno indeksa s 20 najvećih kompanija izlistanih u Varšavi.
Kakva će biti struktura IPO-a i tko će moći prodavati dionice?
Imajte na umu da odluka o IPO-u još nije donesena. Kada se donese, društvo će objaviti prospekt koji će sadržavati više informacija. Kao što je naznačeno u najavi o uvrštenju dionica (ITF), planirano je da će javna ponuda uključivati izdavanje novih dionica u vrijednosti do 80 milijuna eura, kao i prodaju dionica našeg fonda i nekih manjinskih investitora.
Hoće li približno 80 mil. eura očekivanih od izdavanja novih dionica biti dovoljno za podršku budućem rastu Studenca? Tko su po vama glavni interesenti?
Uprava Studenca obavijestila je da će društvo koristiti sredstva prikupljena potencijalnim IPO-om za financiranje daljnjeg dinamičnog rasta poslovanja, uključujući akvizicije i širenje mreže trgovina, kao i za smanjenje zaduženosti. Također je najavljena daljnja ekspanzija u RH i inozemstvu s ciljem dosezanja 3400 trgovina do kraja 2028. Konzultantska tvrtka OC&C procjenjuje da u Hrvatskoj postoji 3200 potencijalnih lokacija pogodnih za format trgovina Studenca te dodatnih 700 lokacija u Sloveniji. Vjerujemo da će ponuda biti zanimljiva i malim i institucionalnim investitorima u Hrvatskoj i Poljskoj i svi će imati priliku ulagati u jedan od najbrže rastućih maloprodajnih lanaca u srednjoj i istočnoj Europi. Studenac bi također mogao biti zanimljiv međunarodnim investitorima kao što je to bio slučaj, primjerice, s inicijalnom javnom ponudom lanca Dino koji je trenutačno jedna od najvećih kompanija na Varšavskoj burzi.
Koliko Studenac danas vrijedi? Koliko je EI dosad uložio u kompaniju?
Ulagali smo u rast Studenca od 2018. Sva dosadašnja dobit reinvestirana je u daljnji rast Studenca. Kao vlasnik smo odlučili zadržavati dobit unutar kompanije kako bismo iskoristili sve prednosti snažnog rasta umjesto isplate dividende. O vrijednosti ne možemo spekulirati.
Je li preuzimanje Studenca ispunilo vaša očekivanja?
Potencijal Studenca prepoznali smo od prvog dana. Izgrađen je na čvrstim temeljima, a te je godine započela velika transformacija pod upravom koju čini tim sastavljen od hrvatskih stručnjaka i stranih lidera s bogatim iskustvom u maloprodaji. Od tada, Studenac je postao najveći maloprodajni lanac hrane u RH po broju trgovina i najbrže rastući po prihodima u posljednjih pet godina. Ono što Studenac izdvaja je njegov jedinstveni ‘I sitno i bitno’ proximity format, koji nudi ugodnu kupovinu u pristupačnim trgovinama koje ispunjavaju svakodnevne potrebe kupaca, bez obzira radi li se o stanovnicima ili turistima.
Obično zadržavate kompanije u vlasništvu do pet godina, imate li potencijalnu izlaznu strategiju za Pan-pek? Koji su planovi s tim brendom?
Pod vlasništvom Enterprise Investorsa, Pan-Pek je proširio svoju maloprodajnu mrežu i ojačao prisutnost brenda u Hrvatskoj. Pod vodstvom nove uprave, Pan-Pek je u 2023. ostvario prihod od oko 52 milijuna eura i obogatio asortiman visokokvalitetnim ‘artisan’ proizvodima, čime je ojačao tržišnu poziciju. EI trenutačno procjenjuje strateške opcije za Pan-Pek.