Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer se tržište nije uspjelo oporaviti od oštrog pada dan prije, kada je američka središnja banka poručila da kani usporiti tempo smanjenja kamata.
Dow Jones ojačao je 0,04 posto, na 42.342 boda, dok je S&P 500 oslabio 0,09 posto, na 5.867 bodova, a Nasdaq indeks 0,10 posto, na 19.372 boda.
Nakon što su dan prije potonuli više od 2,5 posto, na početku jučerašnjeg trgovanja indeksi su ponešto porasli. No, pokušaj oporavka nije uspio, pa su ti dobici kasnije splasnuli.
Novi makroekonomski pokazatelji potvrdili su poruke čelnika Feda s ovotjedne sjednice da gospodarstvo stabilno raste, da je tržište rada i dalje čvrsto, a da je inflacija još uvijek iznad ciljanih razina Feda.
Jučer je objavljeno da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao 3,1 posto na godišnjoj razini, više u odnosu na prvu procjenu o 2,8-postotnom rastu.
Zbog toga Fed nema razloga za žurbu s novim poticajima. Tim više što je u ovoj godini smanjio kamatne stope u tri navrata, za ukupno jedan postotni bod.
Ulagači su se još nedavno nadali da će Fed tim tempom nastaviti rezati cijenu novca i iduće godine, pa je poruka Feda u srijedu da planira usporiti tempo smanjenja kamata djelovala na tržište kao ‘hladan tuš’.
Unatoč oštrom padu ovoga tjedna, indeksi su i dalje na putu velikih dobitaka u ovoj godini.
Dow Jones, koji je jučer porastao prvi put nakon deset dana pada, u plusu je od početka godine oko 12 posto, S&P 500 oko 23, a Nasdaq indeks oko 29 posto.
Tako snažan rast zahvaljuje se euforiji u vezi razvoja umjetne inteligencije, Fedovom smanjenju kamata i pobjedi Donalda Trumpa na izborima za predsjednika SAD-a jer se očekuje da će svojim politikama pridonijeti rastu gospodarstva i provesti deregulaciju u nekoliko područja.
A na europskim su burzama indeksi jučer znatno pali. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,14 posto, na 8.105 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,35 posto, na 19.969 bodova, a pariški CAC 1,22 posto, na 7.294 boda.