Ranije ovog mjeseca, Mađarska je uvela novi sustav brzih viza za građane osam zemalja, uključujući Rusiju i Bjelorusiju. Prije toga, ova pogodnost bila je dostupna samo Ukrajincima i Srbima – izvještava POLITICO.
Odluka Mađarske da proširi svoj liberalni imigracijski program “nacionalne iskaznice” na Ruse i Bjeloruse izazvala je oštre reakcije Europske komisije. Njemački političari zahtijevaju sankcije za Mađarsku zbog liberalizacije viznog sustava za Ruse i Bjeloruse. Od mađarskih susjeda, uključujući Hrvatsku, traži se uvođenje kontrola na granicama.
Michael Stuebgen, ministar unutarnjih poslova savezne pokrajine Brandenburg, izjavio je da bi se kontrole trebale uvesti odmah – prenosi Hina. „Na mađarskim granicama treba uvesti kontrole, to je pravno moguće. Sada su na potezu susjedne zemlje poput Austrije, Hrvatske, Slovačke i Rumunjske“, rekao je ministar.
Ugrožen Schengen
Predsjednik Europske pučke stranke (EPP) – Manfred Weber poslao je pismo predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, u kojem je izrazio ozbiljnu zabrinutost za nacionalnu sigurnost, upozoravajući da otvara vrata špijunskim aktivnostima.
Nacionalna kartica omogućuje njenim vlasnicima rad u Mađarskoj do dvije godine, uz mogućnost spajanja obitelji. Nakon tri godine, korisnici mogu steći pravo na stalni boravak. Weber je u pismu upozorio da ovaj program omogućuje lakši pristup širem schengenskom području, zaobilazeći ograničenja koja zahtijeva zakon EU. Komisija ima ovlasti suspendirati schengenski status zemlje, ali to bi bio presedan.
Grčkoj je, primjerice, prijetila suspenzija 2016. zbog migrantske krize, ali niti jedna zemlja nije do sada izgubila status otkako je program otvorenih granica uveden 1985.
Privremena granična ograničenja uvedena su u hitnim slučajevima poput pandemije Covid-19 ili migrantskih pritisaka. Premijer Viktor Orbán već je izazvao kontroverze unutar EU-a svojim pokušajima posredovanja u mirovnom sporazumu za okončanje rata u Ukrajini, što ga čini najprijateljskijim liderom Kremlju unutar bloka.
Trzavice između Mađarske i Hrvatske
Nakon što je EU odbila apele Mađarske i Slovačke da intervenira u odluku Ukrajine o obustavi tranzit sirove nafte koja je ključna za opskrbu dviju zemalja, Mađarska je kritizirala Hrvatsku kao alternativnog partnera za tranzit nafte, nazivajući je “nepouzdanom”.
Hrvatski politički vrh takav je mađarski istup opisao kao neprijateljsku gestu. “Riječ je o politički duboko uvredljivoj izjavi kakvu doista nismo očekivali od predstavnika zemlje na čije smo nedobronamjerne poteze dugo odgovarali s krajnjom suzdržanošću i umjerenošću, vodeći se nadasve sviješću o tome kako smo susjedne i prijateljske zemlje”, rekao je Gordan Grlić Radman.
Dok stručnjaci tvrde da bi nova mađarska politika mogla ugroziti članstvo Mađarske u Schengenskom sporazumu, Hrvatska ostaje ključni suradnik Bruxellesa u slučaju uvođenja eventualnih ograničenja prema Mađarskoj
Pljušte optužbe: Reakcija hrvatske vlade na kritike iz Budimpešte i Bratislave