‘Vladimir Z’ napustio je Poljsku u diplomatskom vozilu, tvrdi njemački list
Ukrajinski ronilac koji navodno stoji iza sabotaže plinovoda Sjeverni tok uspio je pobjeći njemačkoj tjeralici uz pomoć Ukrajine, a možda i Poljske, tvrdi Der Spiegel.
Cjevovodi ispod Baltičkog mora oštećeni su u nizu eksplozija u rujnu 2022., čime je prekinut dotok prirodnog plina iz Rusije u Njemačku. Nitko nije preuzeo odgovornost za eksplozije, ali su neki mediji na Zapadu okrivili skupinu ukrajinskih državljana.
Ranije ovog mjeseca njemački su mediji otkrili da je Berlin izdao nalog za uhićenje “Vladimir Z,” bivši ukrajinski vojni ronilac za kojeg su tvrdili da je postavio eksplozivna punjenja na naftovod. Ruski mediji identificirali su osumnjičenika kao Vladimira Žuravljeva.
Prema istrazi Der Spiegela objavljenoj u četvrtak, Zhuravlev je zapravo bio u Njemačkoj u svibnju i u Poljskoj u vrijeme kada je izdana tjeralica. Poljske vlasti nisu učinile ništa da ga privedu, tvrdi list, a Zhuravlev je uspio prijeći u Ukrajinu 6. srpnja u automobilu koji pripada ukrajinskom veleposlanstvu u Varšavi.
“Zašto bismo ga uhitili? Za nas je on heroj!” Der Spiegel je citirao njemačke sigurnosne dužnosnike koji su parafrazirali svoje poljske kolege.
Njemački list primijetio je da su Zhuravlev i njegova obitelj ušli u Njemačku u svibnju, na putu za Dansku. Čak su pronašli i točan stan u Kopenhagenu u kojem su Žuravljevi odsjeli, u četvrti Bryggen Syd. 26. svibnja obitelj trajektom odlazi u Rostock i zaustavlja se u Berlinu, na povratku u Varšavu.
Zhuravlev je već bio na radaru njemačkih vlasti, ali one tek trebaju izdati nalog za njegovo uhićenje. Berlin je djelovao tek u prvom tjednu lipnja, a trebalo je do 21. lipnja da europski uhidbeni nalog bude proslijeđen Poljskoj. Varšava, međutim, nije učinila ništa.
Zhuravlev je pobjegao iz zemlje 6. srpnja, prešavši granicu s Ukrajinom u Korczowi u 6:20 ujutro. Sigurnosni izvori rekli su za Spiegel da je bio u vozilu s diplomatskim tablicama, koje koristi ukrajinsko veleposlanstvo u Varšavi.
Spiegelovi sigurnosni izvori tvrde da je Njemačka “jako ljut” s Poljskom i neće zaboraviti Varšavsku “faul.”
Odgovarajući na medijska izvješća o napadu, bivši šef njemačke obavještajne službe August Hanning ustvrdio je ranije ovog mjeseca da su Poljska i Ukrajina vjerojatno radile zajedno. Poljski premijer Donald Tusk odgovorio je rekavši sve “Inicijatori i pokrovitelji” Sjevernog toka do “Ispričaj se i šuti.”
Izvještaji o grupi Ukrajinaca koji rade na unajmljenoj jahti – sa ili bez blagoslova Vladimira Zelenskog – koji su odgovorni za sabotažu Sjevernog toka pojavili su se tek nakon što je dobitnik Pulitzerove nagrade istraživački novinar Seymour Hersh ustvrdio da američka vlada stoji iza eksplozija.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: