FAA je upozorila na potencijalno neispravne dijelove u hitnoj opskrbi kisikom
Preko 2.500 zrakoplova Boeing 737 potrebno je pregledati zbog potencijalnog problema s generatorima kisika za hitne slučajeve, objavila je u ponedjeljak američka Savezna uprava za zrakoplovstvo (FAA).
U slučaju pada tlaka u kabini, maske za kisik padaju iz odjeljaka iznad glave. Nakon što je Boeing otkrio da neki od generatora možda neće raditi zbog kvara na pričvrsnim trakama, FAA je izdala Direktivu o plovidbenosti koja zahtijeva njihovu hitnu inspekciju.
Narudžba se odnosi na oko 2600 modela Boeing 737 Max i Next Generation. Zračni prijevoznici imaju između 120 i 150 dana da završe inspekcije i poduzmu ih “korektivne radnje” ako je potrebno, i zabranjeno im je ugraditi potencijalno neispravne dijelove.
Dana 17. lipnja, Boeing je poslao dopis klijentima zrakoplovnih kompanija u kojem je identificirao potencijalni problem s hitnom opskrbom kisikom. Pod određenim okolnostima, rekao je proizvođač aviona, pričvrsne trake na generatorima mogle bi se pomaknuti za do 1,9 centimetara, sprječavajući njihov pravilan rad. Tvrtka je okrivila neispravno ljepilo koje je uvedeno 2019.
“Vratili smo se na originalno ljepilo za sve nove isporuke kako bismo osigurali da generatori ostanu čvrsto na mjestu,” Boeing je objavio u priopćenju. Inspekcije neisporučenih zrakoplova nisu identificirale nijednu jedinicu na koju je utjecao nedostatak, dodala je tvrtka.
Dok je Boeingov bilten pozivao na vizualne preglede, FAA direktiva ima snagu zakona. Zrakoplovne tvrtke dužne su provjeriti svaki generator i zamijeniti sve neispravne trake. Prosječni 737 ima 61 generator kisika, s po dva remena, iako se konfiguracije mogu razlikovati ovisno o zrakoplovnoj tvrtki.
Objava u ponedjeljak dolazi manje od dan nakon što je Boeing kažnjen s 243,6 milijuna dolara zbog nepoštivanja uvjeta nagodbe s američkom vladom iz 2021. Nakon niza fatalnih nesreća 737 Maxa – koje su rezultirale prizemljenjem cijele flote u razdoblju 2019. – 2020. – Boeing je pristao platiti više od 2,5 milijardi dolara kako bi izbjegao kazneni progon zbog obmane FAA-e o nedostacima autopilota.
Boeing je posljednji preostali proizvođač velikih komercijalnih zrakoplova u SAD-u. Prema nedjeljnom sporazumu o priznanju krivnje, proizvođač je pristao uložiti najmanje 455 milijuna dolara u sljedeće tri godine kako bi poboljšao svoje programe sigurnosti i usklađenosti te se podvrgnuo trogodišnjoj probnoj kazni od strane posebnog nadzornika kojeg je imenovala vlada.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: