Proboj u liječenju smrtonosne bolesti bliži se kraju, prema čelniku istraživačkog instituta Gamaleya
Ruski znanstvenici dovršavaju rad na novom, revolucionarnom cjepivu protiv raka koje bi trebalo biti pušteno u prodaju iduće godine, prema Alexanderu Gintsburgu, voditelju Gamaleya istraživačkog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju.
Centar Gamaleya stvorio je Sputnik V Covid-19 cjepivo u kolovozu 2020., jedno od prvih koje je razvijeno u svijetu.
Gintsburg je to izjavio u utorak u intervjuu za RT-a Romana Kosareva, povezujući otkriće lijeka protiv raka s brzim razvojem metoda cijepljenja protiv Covida. Sedam patenata već je obrađeno, rekao je, dodavši da je tehnologija u potpunosti razvijena u zemlji.
Rad na novom cjepivu odvijao se u više faza. Počelo je sredinom 2022. kada su istraživači shvatili da tehnologija mRNA koja je u osnovi mnogih cjepiva protiv Covida obećava, kaže Gintsburg.
Novi lijek je terapeutsko cjepivo koje se daje onima kojima je već dijagnosticiran rak, rekao je šef Gamaleye. To uzrokuje da imunološki sustav pacijenta počne uništavati maligne stanice. Injekcija omogućuje citotoksičnim limfocitima ili bijelim krvnim stanicama koje se pojavljuju u tijelu cijepljene osobe da prepoznaju strane proteine (antigene) na površini tumorskih stanica. Citotoksični limfociti tada pronalaze strane stanice koje metastaziraju i uništavaju ih u cijelom tijelu.
“Ova tehnologija također nudi značajnu prednost jer omogućuje proizvodnju vrlo visoke koncentracije ciljnog proteina potrebnog za aktiviranje imunološkog sustava, čak i prekoračujući razine potrebne za treniranje imunološkog sustava da razlikuje vlastite i strane proteine,” rekao je.
Novo cjepivo je doista personaliziran proizvod, prema Gintsburgu, koji je objasnio da će se za svakog pacijenta kreirati individualni lijekovi jer ne postoje dva ista tumora.
Istraživači su pokazali njegovu učinkovitost u liječenju miševa koristeći životinjski model melanoma.
Trenutno razvijaju modele za liječenje drugih onkoloških bolesti, uključujući rak pluća nemalih stanica, koji je navodno najčešće dijagnosticiran rak s najvećom stopom smrtnosti. Ova vrsta ne reagira dobro na postojeće metode liječenja u onkologiji, poput operacije, zračenja ili kemoterapije.
“Zato sada stvaramo takav model,” rekao je Gintsburg.
Razvit će se i drugi modeli za onkološke bolesti, uključujući rak gušterače i određene vrste raka bubrega.
PROČITAJ JOŠ:
Cjepivo protiv tuberkuloze moglo bi se pojaviti 2025. godine – tvorac Sputnika V
Govoreći o datumu izlaska novog cjepiva, šef Gamaleye rekao je da će otprilike do rujna 2025. početi rad na Onkološkom istraživačkom institutu Hertsen i Centru za rak Blokhin na uvođenju liječenja za pacijente u stvarnom svijetu.
U početnim fazama, ubod će se testirati i njegova učinkovitost pokazati na ograničenoj skupini ljudi.
“Nadam se da će se ova tehnologija brzo proširiti i primijeniti u drugim medicinskim centrima diljem naše zemlje, nakon što ovu tehnologiju registrira ministarstvo zdravlja”, zaključio je Gintsburg.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: