Jučer je u Washingtonu počeo dvodnevni summit NATO saveza, koji, između ostalog, ima i svečani karakter s obzirom kako se održava na 75. godišnjicu osnivanja Sjevernoatlantskog vojnopolitičkog saveza – najjačeg saveza takve vrste u povijesti.
Jedna od najvažnijih tema summita očekivano je Ukrajina, između ostalog i njen status vezan uz želju Kijeva da postane punopravna članica NATO-a.
To je, međutim, vrlo teško očekivati u neko obazrivo vrijeme ne samo zbog oštrog protivljenja Moskve, kojoj su upravo to pitanje i ta mogućnost i bili jedan od glavnih razloga pokretanja invazije u veljači 2022. godine, već i zato što se tome u ovom trenutku protive i pojedine moćne zemlje zapada.
NATO sprema novi odgovor Rusiji: Evo kakav su plan smislili za Ukrajince
Tko se najviše protivi?
U tom smislu zanimljivu je vijest objavila njemačka agencija dpa, koja navodi tko se to sada protivi navedenim ambicijama Kijeva. To su prije svega Sjedinjene Države i Njemačka, koje ne žele prebrzo primiti Ukrajinu u NATO.
Berlin i Washington se “snažno protive” pozivanju Kijeva u Savez bez ispunjavanja potrebnih preduvjeta, rekao je za njemačku agenciju diplomatski izvor u Savezu prije otvaranja summita NATO-a u Washingtonu. “Na kraju, poziv Ukrajini bit će odluka saveznika”, naglasio je.
Prema izvoru, predstavnici Ukrajine bili su “jako iznervirani” kada se na prošlogodišnjem summitu saveza u Vilniusu pokazalo da su “vrata otvorena, ali ne toliko (tek su odškrinuta, op.GN.)”. “I mislim da će scenarij za summit u Washingtonu biti isti”, rekao je izvor njemačke agencije.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron danas je također rekao da su glavni protivnici ulaska Ukrajine u NATO SAD i Njemačka. Macron je naglasio “snažno protivljenje” Washingtona i Berlina i dodao slijedeće: “Na kraju, poziv Ukrajini u NATO bit će odluka saveznika.”
Poljsko-ukrajinski pakleni plan na koji će Rusi odgovoriti svom silom. Konačna odluka na NATO summitu
Nema političke volje
Poznato je da Bijela kuća smatra da NATO još nema političke volje uključiti Ukrajinu u Savez. Uključivanje Ukrajine u NATO zahtijeva političku volju njezinih članica, ali sada je nema.
Nedavno je Michael Carpenter, pomoćnik američkog predsjednika i direktora za europska pitanja američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost na medijskoj konferenciji izjavio slijedeće:
“Cijelo zapovjedništvo NATO-a odgovorno je za potporu Ukrajini u vojnoj obuci, koordinaciji i logistici kroz sigurnosnu pomoć i razvoj snaga, što će biti most prema članstvu Ukrajine u Savezu kada se za to pojavi politička volja.”
Dakle, riječ je, kao i uvijek, o političkoj volji i ničemu više. Ali ta je volja također ograničena geopolitičkom i geosigurnosnom stvarnošću. Nju se, naravno, može ignorirati, ali tada se mora prihvatiti i politička i moralna odgovornost za moguće posljedice.
Meter o tome što NATO planira s Ukrajinom na skorom summitu u Washingtonu