Veliki četvrtak prvi je dan Vazmenog trodnevlja, najsvetijeg dijela liturgijske godine. To je dan kada se sjećamo Posljednje večere, trenutka kada je Isus svojim učenicima oprao noge i dao im novu zapovijed ljubavi: “Ljubite jedni druge kao što sam ja ljubio vas.” (Iv 13,34)
Na Posljednjoj večeri Krist ustanovljuje sakramentEuharistije i sakrament Svetog Reda, ostavljajući nam samoga sebe u kruhu i vinu kao hranu za vječni život. U toj noći započinje Njegov put prema križu – put ljubavi do kraja.
Veliki četvrtak nas poziva da se zaustavimo, da zahvalimo, i da uđemo u otajstvo otkupljenja. To je dan tišine srca, služenja bližnjemu i unutarnje povezanosti s Isusom koji trpi za naše spasenje.

Pobožnost Velikog četvrtak
U našoj tradiciji, ovaj sveti dan obilježen je i pučkim pobožnostima i molitvama koje su prenosile naše bake i djedovi. Jedna od njih je i ova stara molitva Velikog četvrtka – duboko ukorijenjena u vjeri našeg naroda.
Ova se molitva, u raznim inačicama, prenosila s koljena na koljeno, od sela do sela, uvijek s istim ciljem da nas podsjeti kome pripadamo i tko nas vodi kroz život.
Iako se nekada molila i po sto puta na Veliki četvrtak, danas nije važno brojanje, važno je otvoriti srce, zastati u danu, razmisliti o ljubavi koju nam je Bog pokazao kroz muku svoga Sina. Neka ova molitva i nas danas potakne na vjeru, zahvalnost i predanje.
Veliki četvrtak u životu palog čovjeka: Znate li što se događa svaki put kad se slavi Euharistija?
Molitva na Veliki četvrtak
Dušice grišna budi u viri kripna.
Kada budeš putovala uskim klancim, dugim putim.
Susrist će te duh nečisti, pitat će te duh nečisti: Dal’ si moja ili Božja?
Nisam tvoja neg’ Božja. Bogu sam se obetala na blag danak, na Veliki četvrtak i rekla sto amena, sto Jezusa, sto se puta prikrstila. U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen!
Gospa na veliki četvrtak otkrila što se taj dan dogodilo: ‘Čekao je cijeli život’