Običaji koji su u ne tako davnoj prošlosti na Balkanu bili sasvim normalni danas izazivaju čuđenje. Jedan od takvih “fenomena” su i podruge, žene koje su pristale na život na kakav bi malo koja žena danas pristala.
Naime, na Kosovu i Metohiji potomstvo je bilo vrlo važno i svaka žena imala je dvije uloge – da se uda i potom da rodi. Ako iz nekog razloga nije mogla imati djecu, u kuću takvih supružnika dolazi podruga, žena koja tom muškarcu rađa nasljednike.
Ovaj koncept inicijalno je nastao u Albaniji, odakle se proširio i u druge zemlje, a na njega se nije gledalo kao na žrtvu prve žene, već čin njezine velike ljubavi prema svom mužu. U ovakvim zajednicama svaka je žena imala svoju prostoriju, poslove i zaduženja, no uvijek su svi živjeli u istoj kući i bili zajedno.
‘Otac je bio vjeran objema’
Iako danas podruge više ne postoje, na Kosovu i Metohiji još uvijek je žive potomci podruga, dok u su u Srbiji novinari “Prve” pronašli posljednju živuću podrugu.
Miloje Radić iz sela Drena odrastao je u porodici sa dvije majke, a kada mu je otac preminuo 1991. godine, majka i maćeha su ostale živjeti zajedno, sve dok ih smrt nije rastavila.
“‘Mama’ sam zvao maćehu, a majku po imenu. Ona je inzistirala na tome i možda se otac nikada ne bi oženio mojom majkom da nije bilo nje. Poslušao ju je i našao moju majku. Što sam više odrastao, tako sam više stvari doznao o njima, što mi je bilo malo čudno i neobično”, rekao je Miloje.
Nataša Terzić, supruga i majka šestoro djece, ali i pisac romana “Podruga”, pojasnila je ovaj fenomen.
“Ta žena se nije odrekla svoje ljubavi, ako se odrekla muža. Domaćin se ženi drugi put i dolazi podruga, da bi rodila djecu, koju ne može imati prva žena. Prva žena ostaje u kući, ali ne više u svojstvu supruge. Muž više nije intiman s njom, rastavlja se brak u crkvi, ali je prva žena socijalno zbrinuta. Ona je u kući i tu je pomoćnik, kao rođak. Podruge kao fenomena u kršćanskom svijetu nema, a to je divna jedna priča o suživotu dvije žene koje su okrenute istom cilju, da podignu potomstvo, neovisno o tome što je jedna rodila, a druga ne može. Podruga je na Kosovu i Metohiji bila zastupljena sigurno do ’80. godina. Normalna je to bila pojava da su se ženili ponovo i najčešće su na tome insistirale te prve žene” kaže Nataša.
NAJMORBIDNIJI SRPSKI OBIČAJ: Sinovi su ubijali očeve ‘zrele za sekirče’! ‘Plašim se samo da Mitar ne omane i ne udari dovoljno jako, da bar zamahne samo upola koliko sam ja’
Još jedan od potomaka podruge opisao je kako je život sa majkom i drugom ženom izgledao.
“Vjerojatno je moj otac imao odnose sa obje žene, pa je tako zadržao i jednu i drugu da budu uz njega… Postojale su podruge i to ne jedna kuća, nego tri četiri u Drenu su bile. Otac je bio vjeran objema i nikada nije dozvolio da prva ode iz ove naše kuće. On je bio strog, a maćeha nas je više odgajala više nego majka kad smo bili mali. Majka je bila malo mlađa, radila je više poslova, a maćeha je više bila uz nas, pa je nitko nije mogao odvajati, isto kao da nam je majka bila. Zvali smo je ‘nana’. Nikad nam nitko nije rekao da je ona druga žena, da nije naša. A podruga nas je štitila od oca uvijek. Otac bi se na majku i naljutio nekad, a na maćehu nikad nije”, rekao je on za “Prvu”.
Posljednja živa podruga, Petkana Filipović je paru Roksandi i Vujici podarila četiri kćeri i sina. Petkana je slijepa od rođenja, a udala se sa 28 godina za čovjeka koji je duplo stariji od nje. O svemu se s parom dogovorila u kafiću, nakon što joj je njezina majka rekla da joj je bolje tako živjeti nego da je uzdržavaju braća i sestre.
“Nisam mrzila tog čovjeka, ali nisam ni osjećala veliku ljubav pa nisam bila ljubomorna na prvu ženu. I kad je ona umrla bilo je jasno da je više volio nju nego mene, iako sam ja rodila djecu. Ona je uvijek imala status supruge, a djeca su je dobro prihvatila i zvali su je ‘nana’. Oni su sahranjeni jedno do drugoga i ima jedno mjesto za mene. On u sredini”, ispričala je Petkana kroz smijeh.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.