Mnogi katolici možda ne znaju da u prvom tjednu studenoga mogu dobiti ne jedan, nego čak osam oprosta za preminule duše. Stoljećima je Katolička crkva naširoko slavila Dan Svih svetih (1. studenog) kao osminu, produžujući slavlje na osam dana.
Obilježavanje je ustanovio papa Siksto IV. u 15. stoljeću, a degradirao ga je u liturgijskom kalendaru sredinom 20. stoljeća, iako neki katolici još uvijek slave osmodnevno obilježavanje.
Valja napomenuti da sama Crkva još uvijek neizravno priznaje stari osmodnevni oktar dajući oproste za prvi tjedan studenoga.
Što je potpuni oprost?
Potpuni oprost je milost koju je Katolička crkva dodijelila, kroz zasluge Isusa Krista, kako bi uklonila vremenitu kaznu za grijeh.
Ne radi se o oproštenju grijeha, već o oproštenju kazne za već oproštene grijehe. Može se primijeniti i na sebe i na duše koje su već u čistilištu.
Ukratko, ali općenito, može se reći da potpuni oprost omogućuje duši da se “vrati” u stanje u kojem je bila kada je osoba bila krštena.
Da bi dobili potpuni oprost, vjernici moraju, osim što su u stanju milosti, imati unutarnje raspoloženje potpune nevezanosti za grijeh (čak i lak), sakramentalno ispovjediti svoje grijehe i primiti Euharistiju, te se mora moliti na papine nakane.
‘Eno tate, diže se’ Djevojčica na svetoj misi vidjela tatu kako odlazi u raj iz čistilišta
Što je s Osminom Svih Svetih?
Vatikanska apostolska kaznionica, u svom Priručniku oprosta, utvrđuje da katolici mogu dobiti potpuni oprost za vjernike umrle “svaki dan, od 1. do 8. studenoga,” ako, uz ispunjavanje uobičajenih uvjeta za potpuni oprost, “ pobožno posjećuju groblje i barem se u mislima mole za pokojne.”
Sondra je umrla i odvedena u pakao, čistilište i raj! Isus joj je pokazao ono što je čovječanstvu skriveno