Hamas je pustio tri izraelska taoca u Gazi, dok je Izrael u posljednjoj razmjeni, dogovorenoj međunarodnim posredovanjem primirja, oslobodio 183 palestinska zatvorenika.
U Deir al-Balahu, u središnjoj Gazi, Crvenom križu predani su Eli Sharabi, Ohad Ben Ami i Or Levy. Okupljeni su ih promatrali i snimali, dok su se istovremeno vijorile zastave Hamasa i Palestine, a naoružani borci osiguravali prostor.
Na pozornici su zastupnici Hamasa i Crvenog križa potpisali dokumente, a potom su taoci prikazani u društvu naoružanih muškaraca. Pozirali su s certifikatima, odgovarali na pitanja preko mikrofona te mahnuli okupljenima prije ulaska u vozila Crvenog križa.
Ben Ami i Sharabi su oteti 7. listopada 2023. iz kibuca Be’eri tijekom napada koji je izveo Hamas, dok je Levy tog istog dana zarobljen na glazbenom festivalu Nova.
Sharabijeva obitelj iz Velike Britanije izrazila je šok zbog njegovog fizičkog izgleda, nazvavši ga “mršavim”. Pojavile su se i zabrinutosti za zdravlje oslobođenih talaca.
Dočekani uz slavlje
U Ramali, na okupiranoj Zapadnoj obali, oslobođeni palestinski zatvorenici dočekani su uz slavlje. Predstavnici su tvrdili da svi trebaju medicinsku pomoć, no detalji nisu navedeni. Izrael je dosad oslobodio 566 palestinskih zatvorenika, dok je 21 talac pušten od početka primirja 19. siječnja.
Planirano je da se do kraja prve faze primirja, koja traje još tri tjedna, pusti 33 izraelska taoca i 1900 palestinskih zatvorenika. Izrael tvrdi da je osam od 33 taoca već mrtvo. Hamas je i ovom prilikom pokazao silu kao i ranije, prisiljavajući taoce da govore na mikrofonu pred okupljenim stanovnicima Gaze.
Izraelski predsjednik Isaac Herzog izrazio je užas zbog fizičkog stanja oslobođenih talaca, rekavši da su “nakon 491 dana pakla vraćeni iscrpljeni, gladni i bolni”.
Slično je reagirao i premijer Benjamin Netanyahu, optužujući Hamas za ponovljena kršenja dogovora o primirju, no nije naveo konkretne detalje.
Glasnogovornik Hamasa Hazem Qassem za BBC Arabic izjavio je da je najnovije oslobađanje talaca provedeno na civiliziran način, ali je također optužio Izrael za odgađanje humanitarne pomoći dogovorene primirjem.
Izraelski koordinator za zatvorenike i nestale osobe naglasio je da Izrael tim pitanjima pristupa ozbiljno te će ih iznijeti pred posrednike primirja, poduzimajući potrebne mjere.
Sharabijev šogor Steve Brisley za BBC je izjavio da je potvrda njegovog preživljavanja bila cilj kojem su težili 16 mjeseci. Također je naglasio kako je teško bilo vidjeti ga iscrpljenog i poniženog od strane Hamasa, dodajući da mu je “svjetlost nestala iz očiju”. Forum za taoce i nestale obitelji u priopćenju je istaknuo da su “uznemirujuće slike” još jedan jasan dokaz da se svi taoci moraju hitno osloboditi.
Međunarodni odbor Crvenog križa (ICRC) izjavio je da raste zabrinutost oko uvjeta u kojima se odvijaju oslobađanja. Pozvali su sve strane, uključujući posrednike, da osiguraju dostojanstvene i privatne uvjete za buduća oslobađanja.
U zamjenu za oslobađanje talaca, Izrael je pustio 183 palestinska zatvorenika, među kojima su i oni osuđeni za napade s desecima žrtava. Također je pušteno 111 zatvorenika iz Gaze.
Moments ago, 3 Israeli civilian hostages, Ohad, Or and Eli, were released by Hamas barbarians.
They’re skeletons, but alive.#Israel #Hamas #BringThemHome pic.twitter.com/3OdwFoei0U— Erez Neumark 🇮🇱🇧🇪 (@ErezNeumark) February 8, 2025
‘Danas sam ponovno rođen’
Razdragano mnoštvo u Gazi dočekalo je autobuse s oslobođenim zatvorenicima. Među oslobođenima u Ramali je i Ejad Abu Škaidem, koji je u Izraelu osuđen na 18 doživotnih kazni zbog planiranja samoubilačkih napada kao odmazdu za izraelska ubojstva čelnika Hamasa 2004. godine.
“Danas sam ponovno rođen”, rekao je Škaidem novinarima po dolasku u Ramalah, dok ga je mnoštvo pozdravljalo klicanjem.
Medicinska služba palestinskoga Crvenog polumjeseca izvijestila je da je šest od 42 puštenih na Zapadnoj obali u lošem zdravstvenom stanju te su prevezeni u bolnice.
Zatvorenici su prijavili zlostavljanje, a Škaidem je naglasio da su ih ponižavali više od godinu dana. Ovo je posljednja u nizu razmjena u kojima je dosad oslobođeno 16 izraelskih i pet tajlandskih talaca te 583 palestinskih zatvorenika.
Trump se namjerio na područje koje bi ga moglo ‘stajati glave’: S njima se nije za zezati
Prva faza primirja, koja traje 42 dana, posredovana je uz pomoć Washingtona, Kaira i Dohe te je uglavnom održavana od stupanja na snagu 19. siječnja.
No, postoji bojazan da bi dogovor mogao propasti prije oslobađanja preostalih 76 talaca, pogotovo nakon što je Donald Trump iznenada pozvao na iseljavanje Palestinaca iz Gaze i predaju enklave SAD-u kako bi je pretvorili u “Rivijeru Bliskog istoka”.