Francuska s raskošnom ceremonijom otvaranja Olimpijskih igara u srcu Pariza želi zadiviti svijet u petak, no ova Olimpijada je, zbog pojačanih geopolitičkih napetosti, prepuna sigurnosnih rizika. Kako navodi Reuters, oko 45.000 policajaca, 10.000 vojnika i 2.000 privatnih sigurnosnih djelatnika osiguravat će sigurnost današnje parade duž rijeke Seine, njezinih obala i okolnih spomenika, u dosad neviđenoj demonstraciji sigurnosti.
Procesija brodova prevest će gotovo 7.000 sportaša rijekom pored najpoznatijih pariških znamenitosti, dok će više od 300.000 gledatelja promatrati s obala. Od posljednjih Olimpijskih igara u Pekingu 2022. godine, izbili su ratovi u Ukrajini i Gazi, što donosi poprilično napetu pozadinu za ove Igre. Francuska je na najvišoj razini sigurnosti, iako su dužnosnici više puta rekli da nema specifične prijetnje za ceremoniju otvaranja ili Igre.
Kao dio velike sigurnosne operacije, vlasti su posegnule za ovlastima donesenim prema zakonu protiv terorizma, stavljajući 155 osoba pod mjere nadzora koje strogo ograničavaju njihovo kretanje, prema službenim podacima i pregledu slučajeva Reutersa.
Pretraženo korito Seine, snajperisti na krovovima, zatvoren zračni prostor
U međuvremenu, izraelske natjecatelje prate elitne taktičke jedinice na i s događaja te im pružaju 24-satnu zaštitu tijekom cijelih Olimpijskih igara, kažu dužnosnici. U Parizu na ceremoniji otvaranja bit će deseci svjetskih lidera koje će štititi snajperisti na krovovima. Korito Seine je pretraženo zbog bombi, a pariški zračni prostor bit će zatvoren.
U zraku su avioni za radarsko nadgledanje, ‘Reaper’ dronovi nadzirat će osjetljiva mjesta iz zraka, a borbeni avioni Mirage 2000 bit će u pripravnosti za presretanje zrakoplova koji uđu u zabranjeni zračni prostor. “Sve je spremno,” rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron u videu koji je objavio na X-u. “Čak su i (olimpijski) prstenovi tamo,” rekao je, gledajući na Eiffelov toranj. “Uživajte u Igrama!”
Macron, koji je osvojio drugi mandat prije dvije godine, nadao se da će Olimpijske igre učvrstiti njegovu ostavštinu. No njegov neuspjeli pokušaj izvanrednih parlamentarnih izbora oslabio ga je i baca sjenu na njegov trenutak na međunarodnoj sceni.
Metal fences line streets across central Paris as the police imposed a security perimeter along the banks of the river Seine, shutting the area off to anyone without a pass. Live coverage: https://t.co/j7fGRg3Bio? @JennaLZucker pic.twitter.com/2nVxjrf61r
— Reuters (@Reuters) July 25, 2024
Parižani negoduju
Ovako veliko osiguranje također znači puno negodovanja od strane lokalnog stanovništva, nakon što je policija nametnula sigurnosnu zonu duž rijeke prije ceremonije otvaranja, podižući metalne barijere kako bi ograđivali kvartove i zahtijevajući odobrenje, propusnice s QR kodovima, za ulazak. Također, kafići duž obala Seine, koji inače vrve aktivnostima ljeti, ostali su vrlo tihi zbog ograničenja. Sve to nije baš pomoglo podizanju nacionalnog raspoloženja oko Olimpijskih igara, za koje Macron nada da će se poboljšati kada Igre službeno započnu.
Ruska invazija na Ukrajinu znači da je moskovska obično velika delegacija sportaša smanjena na 15 koji su ispunili i prihvatili uvjete za natjecanje kao neutralni, prema popisu koji je objavio MOO 20. srpnja. Bjelorusija će poslati 17 sportaša koji se natječu kao neutralni, dok Ukrajina šalje 140 sportaša, što je njihova najmanja delegacija od raspada Sovjetskog Saveza.
Kako smo i mi već ranije pisali, Olimpijske igre u Parizu održavaju se u osjetljivo vrijeme u svijetu. Društva koja smo poznavali u vremenima bogatstva nestaju, a na to je upozorio i prvi čovjet Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach. “Nikada prije nisam vidio toliko konfrontacija, podjela i polarizacije. Prisutna je pošast rata i nasilja. U ovim teškim vremenima ovo je prilika da pošaljemo nedvosmisleni signal svijetu: Da, možemo se udružiti, čak i u vrijeme ratova i kriza. Da, možemo se udružiti i raditi zajedno za bolju budućnost.” U tom smislu MOO je usvojio i rezoluciju, ali ona ostaje mrtvo slovo na papiru dok bukti rat u Ukrajini, Gazi i kada je jasno da neće biti ništa od tradicije iz stare Grčke da ratovi prestanu dok se odigravaju Igre.
Mnogi se pitaju kakva je korist od takvih rezolucija. I Ujedinjeni narodi postali su beskorisni, nemoćni da se postave prema ijednoj krizi u svijetu.
Očekuju nas najopasnije Olimpijske igre u povijesti: Svi strahuju od ‘vukova samotnjaka’
Organizatori dobro znaju u kakvim vremenima živimo
U velikoj mjeri danas je stvorena atmosfera nepovjerenja, a češće se govori o mogućnosti izbijanja trećeg svjetskog rata i nuklearne katastrofe nego o naporima da se osigura mir. S druge strane, MMO je uveo da zemlja domaćin prije Olimpijskih igara sastavi rezoluciju kao apel za mir, koja nosi ambiciozan naslov “Izgradnja mirnog i boljeg svijeta kroz sport i olimpijski ideal”. Ali, MMO, kao i UN, nije bio baš dosljedan. Dok su Amerikanci “intervenirali” u Afganistanu i Iraku, nisu se mnogo izjašnjavali, a nije bilo ni reakcija o događajima u Africi i na Bliskom istoku. Onda su stigle ruske nepodopštine s Gruzijom i Ukrajinom, a prije događaja u Parizu sve se ponavlja.
Zato nitko ne vjeruje da će neka rezolucija zaustaviti krvoprolića i donijeti svijetu tako dugo očekivan mir. Loše su, međutim, prošle Rusija i Bjelorusija, koje ne mogu na Igre pod svojim imenima, ali je nađeno kompromisno rješenje za sportaše kao neutralne natjecatelje. Prepucavanje velikih nastavlja se, kao što je bilo i prije Olimpijskih igara u Kini, a svima je jasno da se ne mogu razdvojiti sport i politika. Pa onda treba razumjeti i gospodina Bacha koji poručuje da je rezolucija “skroman doprinos naporima za mir”, a ni sam ne vjeruje da će donijeti išta konkretno.
Uz to, organizatori dobro znaju u kakvim se vremenima odigravaju ove igre. Sama organizacijska struktura izgleda ovako: ministar unutarnjih poslova, inače nadležan za poslove javnog reda i sigurnosti, nositelj je odlučivanja u poslovima sigurnosti, pod ovlašću predsjednika Vlade. Upravljanje se vrti oko Nacionalne koordinacije sigurnosti igara koja osigurava koordinaciju različitih službi Ministarstva unutarnjih poslova te predstavlja sigurnosni stup međuministarskom izaslaniku za Olimpijske i Paraolimpijske igre koji je jamac za globalni pristup rizicima i koordinator. Nacionalni strateški zapovjedni centar ima misiju analiziranja, sintetiziranja i prijenosa primljenih informacija o napretku JOP-ova u smislu sigurnosti.
Može li Francuska osigurati razumnu razinu sigurnosti?
Ministarstvo unutarnjih poslova također ima Olimpijski obavještajni centar, koji je odgovoran za integraciju podataka prikupljenih od službi koje čine francusku obavještajnu zajednicu. Nadalje, prema dekretu od 14. veljače 2024., ovlasti prefekta pariške policije u pitanjima javnog reda i koordinacije sustava unutarnje sigurnosti proširene su na sve departmane regije Île-de-France, na razdoblje od 1. srpnja do 15. rujna 2024. Ovaj dekret također čini prefekta policije u Parizu odgovornim za nadzor nad zračnim lukama, zrakoplovnim instalacijama i za sigurnost zračnih luka od 1. svibnja do 31. prosinca 2024., posebno s ciljem eksperimentiranja s “vertiportom” za leteće taksije (električna vozila koja su i dronovi i helikopteri).
Dakle, nimalo jednostavno. “Ali za mene, broj koji najviše oduzima dah – a možda i najviše zabrinjava – mogao bi biti onaj koji nitko nije utvrdio, uz moguću iznimku francuskih snaga sigurnosti: tisuće ili deseci tisuća prozora koji gledaju na svečano otvaranje 26. srpnja, duž gotovo četiri milje dionice Seine kroz središte Pariza, gdje će se stotine tisuća gledatelja okupiti na obalama rijeke Bio je dovoljan samo jedan naoružani napadač koji je pucao s dva hotelska prozora da izvrši masakr na koncertu u Las Vegasu 2017. godine u kojem je bilo mnogo mrtvih i stotine ranjenih. Ceremonije otvaranja u Parizu sasvim su drugačiji događaj, na sasvim drugom mjestu, s vrlo drugačijim (i zasigurno boljim) sigurnosnim planovima. Ipak, vrijedi se zapitati: može li Francuska — poprište dvaju najgorih terorističkih napada u Europi u proteklom desetljeću, uključujući onaj u Parizu koji je započeo baš na stadionu koji će ugostiti mnoge ovogodišnje olimpijske događaje — osigurati razumnu razinu sigurnosti na fizičkoj ljestvici koja nikad prije na Igrama nije viđena”, zapitao se novinar Lee Hockstader koji piše za Washington kao dopisnik iz Pariza.
Sa slomljenim rebrima izborio Olimpijske igre, a sada za Hrvatsku napada medalju
Le Monde: Terorizam je ključan izazov na ovim Igrama
I francuski Le Monde ističe da je terorizam ključan izazov na Igrama. Nova tehnologija donijela je nove ugroze, a kada se pogledaju brojke, sve postaje jasno. Pariške Olimpijske igre imat će 9,7 milijuna gledatelja na 40 službenih lokacija, koji će sigurno biti i pod pritiskom kibernetičkih kriminalaca. Tako kibernetička sigurnost dolazi u prvi plan pa timovi koji se time bave rade punom parom. To, naravno, nije sve, ali dovoljno ukazuje na to s kakvim se sve izazovima susreću organizatori Olimpijskih igara u Parizu.
U sjećanju su još crni događaji iz prošlosti, pogotovo 1972. godine, kada su članovi Palestinske oslobodilačke organizacije oteli i držali kao taoce izraelske sportaše u Muenchenu. Tada je došlo do oružanog sukoba u kojem je poginulo devet izraelskih sportaša, jedan njemački policajac i pet otmičara. Zatim je na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti usamljeni glumac napravio bombu u cijevi i postavio je u Centennial Olympic Parku, gdje su se održavale svečanosti povezane s Olimpijskim igrama. Bomba je ubila jednu osobu i ranila više od 100. Bombaš je uhvaćen tek godinama poslije.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.