Početkom srpnja ove godine započeli su radovi na zaštićenom djelu toka rijeke Une, a od samog starta počele su i pobune građana koji su smatrali da se na tom dijelu ne bi smjeli izvoditi nikakvi radovima. Tjednima nakon prvih radova, i prvih organiziranih prosvjeda Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata objavila je da je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radova na tom zaštićenom području.
Investitor je inače tvrtka Pipra d.o.o, koja je u srpnju započela radove na izgradnji mini hidroelektrane Une-mlin snage 160 kW na području koje je pod ekološkom mrežom Natura 200, to jest unutar zaštićenog krajolika gdje se ne bi smjeli izvoditi građevinski radovi. Dok su oni izvodili radove, lokalnom stanovništvu u prosvjedima su se pridružili ekološki aktivisti i saborski zastupnici, a u obranu Une ustao je i šef SDSS-a Milorad Pupovac čiji su se stranački kolege Anja Šimpraga i Boris Milošević i pojavili na jednom od prosvjednih skupova s kojih se mogla čuti i poruka o tome kako investitor ne posjeduje važeće dozvole.
Zbog ovog je spornog projekta Pupovac prekorio nadležne te su njegove izjave među HDZ-ovcima protumačene kao packe ministru Branku Bačiću.
Spletke oko dozvola
Usporedno s time investitori su tvrdili da imaju važeću građevinsku dozvolu koju im je još u listopadu 2016.godine izdala Zadarska županija te se u tom kontekstu spominjalo i rješenje o produženju važeće građevinske dozvole iz istog mjeseca 2019.godine. Problematično je međutim i to što im je dozvola izdana bez provedene ocijene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu kao i nedostatak studije utjecaja na okoliš što je potvrdio Inspektorat, nakon čega se smatralo da će radovi biti obustavljeni. Umjesto toga oglasilo se Ministarstvo graditeljstva kojim upravlja HDZ-ov Branko Bačić te zbog toga što se na rješenje nitko nije žalio iznijeli zaključak da je ishođena pravomoćna i važeća građevinska dozvola te da je prijava početka građenja izvršena u zakonom propisanom roku.
Pupovac se oglasio zbog Thompsonova koncerta i traži reakciju: ‘Ovo je alarmantno’
U skladu s time u ministarstvu su došli do zaključka da nemaju mogućnost poništiti i ukinuti izdane dozvole, zbog čega su aktivisti podnijeli prijedlog za proglašenje rješenja o građevionskoj dozvoli ništavnim radi manjka elaborata o prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu. Državni inspektorat početkom kolovoza podnio je i kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu za gradnju privatne hidroelektrane u Donjoj Suvaji pod sumnjom na zloporabu položaja i ovlasti, a potom je inspekcija zaključila i da su dosadašnjim radnjama na izgradnji hidroelektrane oštećena staništa populacija zavičajne vrste zbog čega je počinjena štetna posljedica za prirodu.
Tko stoji iza tvrtke?
Razlog je to zbog kojega su nakon mjesec dana upozorenja i zaustavljeni radovi mada aktivisti žive u uvjerenju da njihovoj borbi još uvijek nije kraj. Inače se iza tvrtke Pipra nalaze vlasnici Saša Svalina i Pierre Vice Milutin. Svalina je prema dostupnim podacima vlasnik niza tvrtki među kojima je najpoznatija tvrtka Starac čija je djelatnost eksploatacija i prerada kamenih agregata s naglaskom na proizvodne od kalcita. Tvrtka posjeduje tvornicu White Rock u Siveriću kod Drniša te kamenolom Vid polje kod Trogira, a lani je ostvarila 3,36 milijuna eura prihoda te 12.954 eura dobiti.
Zapošljavaju 40-tak ljudi. Svalina direktorsku funkciju obnaša i u Grupi Toranj koja je u vlasništvu američke tvrtke S&G Brothers koja se bavi trgovanjem plemenitim metalima i dragim kamenjem. U toj američkoj tvrtci Svalina je direktor, a podaci s njene internetske stranice otkrivaju da se tvrtka bavi prodajom zlatnih poluga i dijamanata iz Venezuele s tim da ne postoji podatak o cijeni poluge već se tvrdi da se one nude po zanimljivim uvjetima, što god to da značilo.
SDSS-ovci izazvali tihi rat u Vladi: Sve su zakuhali Pupovac i Plenković
Tvrtka Precious metals povezana sa Svalinom trenutno ostvaruje 100-tinjak tisuća eura prihoda, što je drastičan pad s obzirom na to da su prije par godina ostvarivali višemilijunske prihode. Grupa Toranj pak nema ni prihoda, ni zaposlenika, ali ima pet milijuna eura vrijednu imovinu. U javnom prostoru ta je tvrtka spominjana kao investitor u neboder od osam katova koji se još 2011.godine počeo graditi na Pazigradu u Splitu.
Zamisao je bila da u gradu pod Marjanom nikne ogromno zdanje s heliodromom, restoranom i luksuznim klubom, no da od tog plana nema ništa bilo je jasno 2016.godone ada se počela spominjati prenamjena u hotel lanca Ramada. Zgrada u svakom slučaju do danas nije završena. Partner Milutin može se opisati kao obrtnik. Njegova je ključna djelatnost bila ugositeljstvo, odnosno obrt Koralj koji se bavi ribarstvom. Tvrtku Pipra koja se u medijskom prostoru posljednjih tjedana spominje zbog ulaganja u hidroelektranu ovaj je dvojac kupio od Petra Županića.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.