Hrvatska se, prema riječima politike i struke, godinama unazad suočava se demografskim problemima i slomom. Dnevnik.hr proveo je analizu i ispitao koja su mjesta u Hrvatskoj trenutno najnaseljenija, a gdje nema niti ‘žive duše’. Tako su Rijeka, Split i Zagreb najnaseljeniji gradovi u Hrvatskoj.
2488,75 stanovnika po kvadratu živi u Rijeci, što je čini najgušće naseljenim gradom u Hrvatskoj, a Nova Mokošica u Dubrovniku najnaseljenije je naselje. Dok neka mjesta pucaju po šavovima, u 195 naselja nema ni žive duše.
Praznih kuća sve je više u općini Lanišće, površinom najvećoj istarskoj općini, koja ima najmanje stanovnika i najrjeđe je naseljena prostorna jedinica u Hrvatskoj. Pusti su i Lika, Gorski kotar, Kordun, Banovina, Slavonija… A sve je počelo davnih dana pa je tako još 2018. Vrgorac upozoravao na problem demografije.
Katastrofa
Početak nove školske godine u Vrgoračkoj krajini i makarskom zaobalju donio je nove katastrofalne demografske podatke – u Osnovnoj školi Vrgorac i Srednjoj školi Tin Ujević upisan je tada najmanji broj učenika ikada, a u ni jednoj od šest područnih škola u okolici grada za novu školsku godinu nije upisano preko petero djece.
Prije pola stoljeća na području Vrgoračke krajine djelovale su dvije osnovne škole: “Ante Martinac” u Vrgorcu i “Vladimir Nazor” u Dragljanima, zajedno s 15 područnih škola i preko 2200 učenika. Danas postoji samo Osnovna škola Vrgorac (s devet područnih škola) koja je 2018. u školsku godinu ulazi s ukupno 566 učenika, dok ih je 2017. bilo 585, a godinu ranije 621.
Ministrica šokirala Europu svojom izjavom: Pogledajte koga je okrivila za demografski slom
Stari se
Hrvatska je i zemlja s najvećim udjelom mlađeg staračkog stanovništva na svijetu, prema podacima Eurostata i UN-a, čak 20.6 posto stanovnika Hrvatske građani su u dobi između 60 i 74 godine, piše danas Jutarnji list. Hrvatska je, prema dostupnim podacima, koje je obradio demograf dr. Nenad Pokos s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, jedina država na svijetu u kojoj je ta dobna skupina veća od 20 posto, ako ne računamo Monako, koji se zbog izrazito malog broja stanovnika u pravilu ne uvrštava u komparativne analize.
Zbog razmjerno niskog očekivanog trajanja života, Hrvatska nema najveći udio stanovnika starijih od 75 godina, iako je riječ o najbrže rastućoj dobnoj skupini. Usporedbe radi, u Japanu, državi koja ima drugi najveći udio stanovnika u dobi od 60 do 74 godine, očekivani životni vijek 2020. bio je 84.6 godina, a u Hrvatskoj gotovo sedam godina niži (77.7 godina).
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.