Čak i najneobičnija zaštitništva svetaca imaju logiku, često odražavajući trenutke iz njihova života, njihove izazove ili jedinstvene potrebe zajednica koje ih štuju.
Kroz povijest Katoličke Crkve, sveci su postavljeni za zaštitnike raznih uzroka, ljudi i profesija. Dok su neka zaštitništva očigledna — poput sv. Franje Asiškog, zaštitnika životinja — druga nas mogu zbuniti.
Ipak, pri pažljivijem razmatranju, čak i najneobičnija zaštitništva imaju smisla, oslanjajući se na posebne trenutke iz života svetaca, njihove borbe ili potrebe vjernika. Ovdje ćemo navesti pet možda “najčudnijih” svetaca, to jest svetaca – neobičnih zaštitnika za koje vjerojatno ne znate.
Sveti Drago – Zaštitnik vlasnika kafića i neprivlačnih ljudi
Sv. Drogo, koji je živio u 12. stoljeću, poznat je kao zaštitnik vlasnika kafića, ali i osoba koje se smatraju fizički neprivlačnima. Ova dva zaštitništva proizlaze iz posebnih okolnosti u njegovom životu. Sv. Drogo je bio poznat po tome što je bio izuzetno izoliran i fizički nespretan. Patnja zbog svog fizičkog izgleda, koja je uključivala i teške bolesti, učinila ga je simbolom onih koji su marginalizirani zbog svoje vanjštine.
Što se tiče vlasnika kafića, legenda kaže da je sv. Drogo često bio viđen kako pomaže onima u ugostiteljskoj industriji. Zbog toga ga se danas štuje kao zaštitnika svih koji posluju u kafićima i restoranima.
Ova neobična zaštitništva zapravo imaju dublje značenje, jer povezuju svakodnevnu patnju i izazove s duhovnom snagom i suosjećanjem prema svim ljudima, bez obzira na njihov izgled ili status.
Savjeti za molitvu svetog Franje Saleškog: ‘Ovo može utjecati na vaš dan’
Sveti Izidor Seviljski – Zaštitnik interneta
Sv. Izidor Seviljski, učenjak iz 7. stoljeća, posvetio je svoj život prikupljanju i zapisivanju znanja. Njegovo najpoznatije djelo, Etymologiae, bila je ambiciozna enciklopedija koja je nastojala sažeti sve poznato znanje toga doba. Zbog svoje strasti za katalogiziranjem informacija, popularno i neslužbeno mu je pripisana titula “zaštitnika interneta.”
Poveznica između njegovog rada i interneta leži u zajedničkoj misiji omogućavanja pristupa informacijama svima. Baš kao što je Izidor želio učiniti znanje dostupnim svima u svom vremenu, internet danas ima sličnu ulogu u digitalnom dobu, čineći njegovo zaštitništvo savršeno prikladnim.
Sveti Elmo – Zaštitnik mornara i osoba s bolovima u trbuhu
Sveti Elmo, poznat i kao sveti Erasmus, bio je biskup iz 3. stoljeća i jedan od Četrnaest svetih pomoćnika. Tijekom mučeništva podnio je strašne muke, uključujući vađenje utrobe. Nakon njegove smrti, mornari su izvještavali o pojavi plavičastog svjetla na jarbolima brodova, koje su nazvali “Svetim Elmovim svjetlom.” Ovaj prirodni fenomen dodatno je učvrstio njegov status zaštitnika mornara.
Osim toga, zbog prirode svog mučeništva, postao je zaštitnik onih koji pate od bolova u trbuhu. Njegova priča podsjeća na suosjećanje i snagu da osobnu patnju pretvorimo u izvor pomoći drugima.
Sveti Lovro – Zaštitnik kuhara i komičara
Sveti Lovro, đakon iz 3. stoljeća u Rimu, poznat je po svom mučeništvu na roštilju. Tijekom mučenja navodno je rekao svojim mučiteljima: „Okrenite me; s ove strane sam gotov!“ Njegov humor u situaciji nezamislivog pritiska zadobio je divljenje budućih generacija, koje su ga počele častiti kao zaštitnika kuhara (zbog njegovog nesretnog „kuharskog iskustva“) i komičara.
Njegova priča podsjeća na snagu smijeha i optimizma, čak i u najmračnijim trenucima života.
Sveti Polikarp – Zaštitnik protiv bolova u uhu
Sveti Polikarp, rani crkveni biskup, mučenik iz 155. godine, nije izravno povezan s bolovima u uhu, ali je njegovo ime dovelo do neobične veze. Ime “Polikarp” fonetski podsjeća na grčki izraz polio kairos („mnogi plodovi“), što je u narodnim tradicijama pogrešno protumačeno. Zbog te pogrešne poveznice postao je svetac zagovornik za one koji pate od bolova u uhu, kao da simbolizira „pogrešno čuvenje“ njegova imena.
Ova povezanost pokazuje kako kulturne i jezične zanimljivosti mogu oblikovati vjersku tradiciju. Ovi sveci i njihove neobične zaštitničke uloge odražavaju mješavinu ljudske potrebe, kulturne memorije i suosjećanja – kvalitete koje ih čine jedinstvenima i lako razumljivima, piše Aleteia.
Moćni svetci koji su se borili s tjeskobom i depresijom u svom životu: Zazivajte ih