Stopa pada ruske proizvodnje prirodnog plina je sve veća, pri čemu je proizvodnja pala za više od 11% u veljači i bilježi pad od 7,3% u odnosu na prethodnu godinu u prva dva mjeseca 2025. godine, piše ruski poslovni list Kommersant.
Pad je još značajniji među “ostalim proizvođačima”, kategorijom koja je prvenstveno obuhvaća Gazprom, gdje se bilježi pad od 13.2%. Analitičari pripisuju pad zaustavljanju tranzita plina kroz Ukrajinu, neuobičajeno visokim temperaturama i smanjenoj potražnji iz energetski intenzivnih industrija.
Na pad proizvodnje značajno je utjecala obustava tranzita ruskog plina preko Ukrajine od 1. siječnja, ruta koja je omogućavala izvoz oko 15 milijardi kubnih metara plina godišnje. Gazpromu je sada preostala samo jedna trasa plinovoda prema Europi – plinovod Turski tok, kapaciteta nešto manje od 16 milijardi kubnih metara godišnje. U međuvremenu, Rusija nastavlja opskrbljivati europsko tržište ukapljenim prirodnim plinom (LNG).
Šire usporavanje ruskog gospodarstva
Aleksej Grivač, zamjenik direktora Nacionalnog fonda za energetsku sigurnost, naglasio je da je oslabljena potražnja i dalje glavni čimbenik iza pada proizvodnje, pogoršanog neuobičajeno toplim vremenom i zatvaranjem ukrajinske rute za tranzit plina. Napomenuo je da je dio izgubljenog izvoza nadoknađen naftovodom Snaga Sibira (iz Rusije za Mongoliju i Kinu) koji je dostigao svoj puni kapacitet od 38 milijardi kubnih metara godišnje.
Sugerirao je da bi pad potrošnje plina mogao biti povezan i sa smanjenjem energetski intenzivnih industrija – poput proizvodnje čelika, građevinskih materijala i osnovnih kemikalija – usred šireg usporavanja ruske gospodarske aktivnosti. Prema Grivaču, osim ako ne dođe do velikih promjena u dinamici izvoza ili ekstremnih vremenskih uvjeta ljeti, sadašnji trend proizvodnje vjerojatno se neće dramatično promijeniti.
Meter: SAD želi kupiti ruski plinovod Sjeverni tok. Što to znači za EU?