U svijetu prepunom tjeskobe, nesigurnosti i unutarnjih borbi, riječi svetog Padre Pija i njegovo osobno mistično iskustvo sa strahom predstavljaju snažan odgovor vjerničkom srcu koje traži utjehu.
Jedan od najomiljenijih svetaca 20. stoljeća, Padre Pio iz Pietrelcine, nije govorio o strahu iz teoretske udaljenosti — on ga je proživio na osobnoj, duhovnoj i tjelesnoj razini.
Kao mladić, Francesco Forgione (budući Padre Pio) doživio je viziju koja je označila početak njegovog duhovnog puta.

Susret sa strahom
U toj viziji našao se u ogromnoj dvorani, okružen dvjema skupinama ljudi – jednima s prekrasnim licima i drugima iskrivljenim, zlobnim izrazima. Iznenada se pred njim pojavio golem, zastrašujući demon. Francesco je osjetio paniku, htio je pobjeći, ali tada mu se pojavilo biće u svijetlu, anđeo, i reklo:
„Svaki otpor je uzaludan. Moraš se boriti s njim. Budi hrabar. Uđi s povjerenjem u borbu. Idi naprijed s hrabrošću. Bit ću uz tebe. Pomoći ću ti i neću dopustiti da te ubije.“
Borba je bila žestoka, ali uz pomoć tog bića – za kojeg je jasno dao naslutiti da je bio anđeo ili sam Gospodin – Francesco je pobijedio. Nakon pobjede, biće mu stavlja krunu na glavu, ali ga istovremeno upozorava:
„Ovo nije prava kruna. Ljepša te čeka. Borba će se ponavljati. No ne boj ga se – ja sam s tobom.“
To iskustvo nije bilo samo simbolično upozorenje. Ono je postalo proročka slika Pijevog budućeg života obilježenog svakodnevnim duhovnim borbama, opsesijama zloga, ali i nevjerojatnim pouzdanjem u Božju prisutnost.
Isus se ukazao Padre Piu i rekao mu kako pobijediti strah: ‘Zapiši ovo’
Strah kao znak Božje blizine, a ne odsutnosti
Padre Pio je tijekom života često naglašavao da prisutnost straha nije znak slabosti vjere, već često znak da se duša nalazi u središtu duhovne borbe. U pismima i duhovnim savjetima ponavljao je:
„Imati hrabrosti i ne bojati se napada đavla. Zapamtite ovo zauvijek: to je zdrav znak ako đavao viče i riče oko vaše savjesti, jer to pokazuje da nije unutar vaše volje.“
Drugim riječima, ako se čovjek boji i osjeća pritisak zloga, to je često znak da se ustrajno odupire grijehu – jer da je već pao, đavao ne bi imao potrebe za borbom.
Oružje protiv tjeskobe
Padre Pio nije pružao magična rješenja, već duboku duhovnu jednostavnost.
„Moli, nadaj se i ne brini. Briga je beskorisna. Bog je milosrdan i uslišit će tvoju molitvu.“
Ovim riječima, Pio nije negirao stvarnost problema, nego je usmjeravao dušu prema onome što nadilazi sve — prema povjerenju u Božju providnost. Njegov lijek za tjeskobu bio je trostruk: molitva, nada i predanje.
Tomislav Ivančić o strahu: ‘Ovako se događa ozdravljenje’
Isusova snaga jača od svakog pakla
U jednom od svojih duhovnih razgovora, Pio je vjernike snažno ohrabrio riječima:
„Ne boj se. Isus je moćniji od cijelog pakla. Na spomen Njegova imena svako koljeno na Nebu, zemlji i u paklu mora se pokloniti. Ovo je utjeha za dobro i užas za zlo!“
U tim riječima sažeta je sva kristocentrična snaga njegova nauka. Nije je temeljio na vlastitoj snazi, nego na sigurnosti da Isus Krist nije napustio svoju Crkvu ni u najtežim trenucima.
Svetac koji je poznavao tamu, ali izabrao svjetlo
Padre Pio nije bio svetac bez rana, niti bez straha. Bio je čovjek dubokih nutarnjih bitaka, ali još dublje vjere. Njegova vizija iz mladosti bila je početak puta svetosti na kojem se često susretao s tjeskobom, napadima i duhovnim tamama. No upravo zbog toga, njegove riječi o strahu danas imaju autentičnu težinu.
Za sve koji se boje, za one koji sumnjaju, koji su na rubu očaja – Padre Pio poručuje: ne boj se, bori se s vjerom, jer nisi sam. Krist je s tobom.
Traje sedam minuta, slama svaki strah, Isus: ‘Ovom molitvom možete izmoliti sve’