Dvoje ruskih špijuna koji su se u Sloveniji predstavljali kao argentinski državljani, priznali su krivnju na tajnom suđenju pred Okružnim sudom u Ljubljani, doznaje slovenski 24ur.
Kaznu neće služiti u Sloveniji jer će, kako se doznaje, biti dio veće razmjene zatvorenika i špijuna između Rusije, SAD-a, Njemačke i Bjelorusije. Razmjena bi trebala početi sutra, po principu “svi za sve”.
Izgrađen život kao paravan
Podsjetimo, slovenska policija je 5. prosinca 2022. u nazočnosti slovenske obavještajne agencije SOVA u ljubljanskim Črnučama uhitila ruske špijune Anu Valerevnu Dulčevu i Artema Viktoroviča Dulčeva. Predstavljali su se kao argentinski državljani Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos, a od uhićenja se nalaze u pritvoru, ona u Igu, on u Povšetovoj.
Ruski špijuni “ilegalci”, općenito govoreći, godinama se obučavaju u Rusiji, a zatim se potpuno odriču obitelji u domovini te se sele u inozemstvo, najčešće s lažnom špijunskom obitelji. Ruski špijuni u Sloveniji imali su i dvoje djece, a kao pokriće imali su i IT tvrtku te online umjetničku galeriju s uredom u Ljubljani. Do informacija uglavnom dolaze umrežavanjem, grade odnose s političarima, diplomatima, poslovnim ljudima i zatim informacije šalju u Kremlj.
Razmjena?
Kako javlja slovenski N1, dvoje ruskih špijuna priznalo je krivnju na tajnom suđenju, no prema informacijama 24ur, kaznu neće služiti u Sloveniji jer će postati dio veće razmjene zarobljenika.
A špijun koji je uhićen u Sloveniji mogao bi se “zamijeniti” za američkog novinara Evana Gershkovicha, kako je u lipnju za N1 objasnio Vojko Volk, državni tajnik za međunarodne poslove i nacionalnu sigurnost u slovenskom Uredu premijera. Tada je na pitanje o razmjeni odgovorio da su sve opcije otvorene, ali da ne može mnogo govoriti o tome što rade na području nacionalne sigurnosti.
Novinar Wall Street Journala Gershkovich osuđen je u Rusiji 19. srpnja ove godine na 16 godina zatvora. Suđenje je teklo iznimno brzo, a nakon samo tri ročišta optužen je da je njegov novinarski pohod u Jekaterinburg u ožujku 2023. bio samo paravan za prikupljanje informacija o ruskom proizvođaču tenkova Uralvagonzavodu.
Gershkovich je tako postao prvi novinar nakon raspada Sovjetskog Saveza koji je u Rusiji osuđen za špijunažu. Europska unija i brojni europski čelnici već su oštro reagirali, a američki predsjednik Joe Biden ponovio je da je Gershkovich nevin i naglasio da SAD radi na njegovom oslobađanju. Kremlj je dosad odbijao komentirati konkretnu razmjenu, no Rusija je prošlog mjeseca objavila da su sa Sjedinjenim Državama razgovarali o mogućoj razmjeni zarobljenika.
Njuškao oko tvornice tenkova: Američki novinar osuđen u Rusiji na 16 godina