Kršćani u zemlji strahuju od progona nakon pada vlade Bashara Assada
Kršćani su održali prosvjede na ulicama Suqaylabiyaha u Siriji, nakon što je skupina islamističkih boraca ranije ovog tjedna zapalila božićno drvce u gradu. Incident je izazvao bijes među lokalnim stanovništvom, koje na taj čin gleda kao na namjeran napad na svoju zajednicu i vjerski identitet.
Islamističke vlasti u Damasku pripisale su podmetanje požara stranim džihadističkim elementima koji djeluju u regiji i obećale su istražiti i privesti počinitelje pravdi.
Video objavljen na internetu u ponedjeljak prikazuje skupinu maskiranih muškaraca kako pale vatru u podnožju stabla koje se uzdizalo iznad kružnog toka u većinskom kršćanskom gradu. Nepotvrđena izvješća tvrde da su muškarci spriječili mještane da ugase požar.
Za nekoliko sati kružila je još jedna snimka koja prikazuje neidentificiranog pobunjenika kako stoji s kršćanskim svećenikom pokraj stabla, obećavajući da će biti “potpuno obnovljeno” do Badnjaka. Pobunjenik je tvrdio da iza spaljivanja stoji osam stranih boraca koji su uhićeni.
Sirijski opservatorij za ljudska prava – organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja je povezana s pobunjenicima – izvijestila je da su ti muškarci bili stranci iz islamističke skupine Ansar al Tawhid.
Unatoč tome što je neidentificirani pobunjenik obećao obnoviti stablo, stotine kršćana prosvjedovale su u Suqaylabiji i Damasku u ponedjeljak i utorak. “Ako nam nije dopušteno živjeti našu kršćansku vjeru u našoj zemlji, kao nekada, onda više ne pripadamo ovdje,” rekao je jedan demonstrant za AFP.
“Sirija je slobodna, oni koji nisu Sirijci trebaju otići” skupina je pjevala u Damasku, misleći na strane džihadiste koji su povećali redove pobunjenika tijekom uspješnog napada na glavni grad ranije ovog mjeseca.
Džihadisti Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) pokrenuli su iznenadnu ofenzivu u sjevernim sirijskim pokrajinama Idlib i Aleppo krajem prošlog mjeseca. Nakon što je grad Alep pao u roku od nekoliko dana, skupina je napredovala južno prema Damasku, zauzevši usput gradove Suqaylabiyah, Hama i Homs prije nego što su im se pridružili američki naoružani militanti Slobodne sirijske vojske (FSA) u konačnom udaru na kapital.
Dok je njegova vojska pala, a pobunjeničke snage ušle u predgrađa grada, bivši sirijski predsjednik Bashar Assad otišao je u Rusiju, gdje je dobio azil.
Pod Assadom je kršćanima i drugim vjerskim manjinama bilo dopušteno otvoreno prakticirati svoju vjeru. S HTS-om na čelu, mnogi sada strahuju da će se suočiti s progonom.
HTS je nastao 2017. spajanjem Jhabat al-Nusre – sirijskog ogranka Al-Qaide – i drugih islamističkih skupina. Unatoč svojoj povijesti nasilnog islamizma, čelnik HTS-a Abu Mohammed al-Jolani obećao je poštivati prava sirijskih manjina. Međutim, al-Jolani nije obećao da će posebno štititi kršćane.
”(HTS) nisu najavili ništa o zaustavljanju naših slavlja… ali ima kršćana koji ne žele izaći slaviti jer se boje da bi mogli biti napadnuti od strane odmetnutih naoružanih pojedinaca,” rekao je AFP-u prosvjednik u Damasku.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: