Do 2050. godine dvije trećine svjetskog stanovništva živjet će u gradovima, procjenjuje UN. Kako gradovi rastu, a tehnologija napreduje, sve važniji postaju tzv. pametni gradovi ili oni koji koriste digitalne tehnologije u službi poboljšanja kvalitete života.
Pametna rasvjeta, koja smanjuju potrošnju energije i svjetlosno zagađenje; sustavi za praćenje kvalitete zraka, koji omogućuju pravovremeno reagiranje na onečišćenja; pametni pješački prijelazi koji povećavaju sigurnost sudionika u prometu; pametni parking, pametno upravljanje otpadom, daljinsko očitavanje brojila plina i vode, interaktivnija gradska uprava…, sve su to tehnološka rješenja koja osiguravaju nekom gradu status pametnog.
Po mjeri čovjeka
Internet stvari, umjetna inteligencija i druge tehnologije omogućuju prikupljanje podataka u stvarnom vremenu, što je ključno za funkcioniranje pametnih gradova. Iako nam se čini da je ova tehnologija zaživjela tek unatrag nekoliko godina, o potrebi za poboljšanjem urbanih sredina govorilo se još tamo 1960-ih, kad su se u Los Angelesu počeli koristiti računalnim programima za prepoznavanje siromašnih četvrti kojima je bila potrebna intervencija.
Singapur, Barcelona ili Kopenhagen danas su globalno “najdalje otišli” s pametnom tehnologijom. Od pametne uprave i AI sustava za upravljanje prometnim gužvama u Singapuru do pametnog upravljanja potrošnjom vode u Barceloni ili rasvjetom u Kopenhagenu – sve to čini grad pametnim i “po mjeri čovjeka”. I gradovi u Hrvatskoj sve više traže rješenja koja im omogućuju veću učinkovitost, uštede i bolju uslugu.
Najtraženiji sustavi trenutačno su, kaže Denijel Bolfan, ICT Smart Solutions Sales Coordinator iz A1 Hrvatska, upravo sustavi koji donose konkretne koristi u svakodnevnom upravljanju gradom, poput pametnog parkinga ili pametnog upravljanja otpadom. Naime, gužve u prometu i nedostatak parkirališnih mjesta rak je rana u mnogim hrvatskim gradovima. Po principu “ključ u ruke” A1 Pametni Parking omogućuje vozačima da putem svog pametnog telefona dobiju informaciju o raspoloživosti i lokaciji parkirališnih kapaciteta uz mogućnost navigacije.
S druge strane, vlasnici parkirališta u web aplikaciji dobivaju informaciju o zauzetosti parkirališnih mjesta. Cjeloviti sustav pametnog gospodarenja otpadom, pak, bitno smanjuje troškove odvoza i zbrinjavanja otpada. Usluga podrazumijeva izradu strategije i koncepta pametnog gospodarenja otpadom, kompletnu uslugu gospodarenja otpadom (operativno i administrativno), softverski modularnu digitalnu platformu, tj. centralni sustav za upravljanje i nadzor, kao i opremu za manipulaciju otpadom na lokaciji. Ovim se ne samo učinkovitije upravlja otpadom, u skladu sa zakonom, nego i potiče korištenje otpada kao sekundarnih sirovina.
“Gradovi pokazuju i velik interes za sustave za mjerenje kvalitete zraka, posebno u urbanim sredinama gdje je praćenje okolišnih uvjeta važno za zdravlje stanovnika. Pametni pješački prijelazi također postaju sve popularniji zbog doprinosa sigurnosti u prometu, osobito u blizini škola i javnih institucija. Sve veći broj lokalnih samouprava uvodi i daljinsko očitavanje brojila za vodu i plin, koje omogućuje preciznije upravljanje resursima, smanjenje gubitaka i lakšu detekciju problema. S obzirom na trendove i izazove u upravljanju gradovima, rastuće je zanimanje i za objedinjene digitalne platforme koje omogućuju integraciju više pametnih rješenja – od upravljanja prometom do kontrole infrastrukture – čime se postiže bolja koordinacija i dugoročna održivost gradskog razvoja”, kaže Denijel Bolfan.
Kvaliteta života
Interes za A1 ICT rješenja kontinuirano raste, kaže Bolfan, i to ne samo u većim urbanim centrima. Sve više manjih gradova i općina strateški ulažu u modernizaciju infrastrukture i poboljšanje kvalitete života građana. Kao primjer navodi OŠ Franjo Hanaman u Drenovcima koja koristi A1 komposter kao dio pametnog gospodarenja otpadom i edukacije učenika o održivosti. U Aminess Avalona Camping Resortu na otoku Pagu, A1 je implementirao sveobuhvatnu tehnološku infrastrukturu koja uključuje visokokvalitetnu WiFi mrežu, napredni sustav video nadzora i optičku mrežu koja osigurava vrhunsku povezanost i pouzdanost digitalnih usluga, što je iznimno važno za turistički sektor.
Na području pametne mobilnosti ističe se pametan parking u općini Punat na Krku te gradu Crikvenici, koji omogućuje vozačima brže pronalaženje slobodnih parkirnih mjesta i povećava učinkovitost upravljanja prometom. Također, u općini Semeljci implementiran je pametan pješački prijelaz, koji povećava sigurnost sudionika u prometu.
U protekle dvije godine A1 bilježi značajan rast u ICT segmentu, čak 60 posto u 2024. u odnosu na prethodnu godinu, što potvrđuje da poslovni korisnici i lokalne zajednice sve više prepoznaju prednosti strateškog partnerstva. A pametna rješenja doprinose ne samo digitalnoj transformaciji, već i stvaranju održivijih i pametnijih zajednica.
* Sadržaj omogućio A1