Ubojstvo bivšeg vođe Hamasa, Ismaila Haniyeha, u Teheranu dogodilo se pomoću sofisticirane eksplozivne naprave koja je tajno unesena u njegovu gostinjsku kuću, a ne putem zračnog napada, izvještavaju američki mediji. Ova informacija potvrđena je iz više izvora, uključujući The New York Times i The Jerusalem Post.
Prema izvješćima, bomba je postavljena u lipnju, a koristila je najmoderniju daljinsku tehnologiju, sličnu onoj koja je upotrebljena u ubojstvu iranskog nuklearnog stručnjaka Mohsena Fakhrizadeha. Ovaj napad ukazuje na visoku razinu sofisticiranosti i planiranja, jer su operativci imali dovoljno vremena da izrade detaljan plan.
Istraživanje je pokazalo da su postojali sigurnosni propusti u iranskim agencijama – piše Iran International. Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) bio je zadužen za sigurnost Haniyehovog boravka u luksuznom kompleksu Neshat u sjevernom Teheranu, gdje je Haniyeh često boravio. Kritičari ističu da su ti propusti omogućili infiltraciju i osigurali potrebne informacije za uspješnu operaciju.
Propusti u sigurnosnim agencijama
Nakon ubojstva, iranske vlasti optužile su Izrael za naredbu o Haniyehovom ubojstvu, dok izraelski premijer Benjamin Netanyahu i direktor Mossada, David Barnea, nisu izričito preuzeli odgovornost. Izvori bliski IRGC-u prvo su širili glasine da je napad izveden dronom kako bi se prebacila odgovornost za Haniyehovu sigurnost na druge agencije.
Iranski analitičari i političari ukazali su na ozbiljne propuste u iranskim sigurnosnim agencijama, ističući potrebu za preispitivanjem struktura i smjenom odgovornih dužnosnika. Bivši glasnogovornik parlamentarnog Odbora za nacionalnu sigurnost, Mansour Haqiqatpour, također je zahtijevao odgovornost i smjene unutar sigurnosnih agencija, naglašavajući hitnost situacije.
U reakciji na Haniyehovo ubojstvo, bivši iranski visoki dužnosnici izrazili su zabrinutost zbog izraelske infiltracije. Jomhouri Eslami, konzervativne novine, kritizirale su iranske vlasti zbog neuspjeha u sprječavanju ovog atentata. “Ovaj incident ukazuje na prisutnost izraelskih infiltratora među našim snagama,” napisale su novine, pozivajući na hitne mjere za jačanje sigurnosti i suzbijanje neprijateljskih utjecaja.
Iran u nezavidnom položaju
Nakon ubojstva Ismaila Haniyeha, iranski vrhovni vođa Ali Khamenei nije čekao dugo da bi obećao osvetu. Mnogi analitičari smatraju da će ovaj incident potaknuti dodatne napetosti između Irana i Izraela, a moguća reakcija može uključivati jaču suradnju između iranskih agencija i njihovih saveznika. Izrael i Iran već godinama vode rat u sjeni, s brojnim zračnim i kibernetičkim napadima s obje strane.
Izrael se priprema za mogući zajednički napad Irana i njegovih proxy skupina, dok SAD nastavlja podržavati Izrael u obrani protiv tih prijetnji. Međutim, Iran nema izričitu vojnu potporu velikih sila kao Izrael, te bi mu eventualna eskalacija u ovom trenutku mogla donijeti više štete nego koristi. Međutim, nedostatak odgovora jednako je opasan za vladavinu novoizabranog Masouda Pezeshkiana koji je ‘prisiljen’ obraniti, ako ništa drugo, onda barem obraz zemlje koja ima ambicije ostati relevantan politički akter u regiji. Ostaje za vidjeti, kakvi će biti razmjeri sljedećeg iranskog odgovora o kojem ovisi moguća eskalacija u regiji.
U svijetu u kojem je obavještajna i sigurnosna efikasnost od ključne važnosti, Haniyehovo ubojstvo može otvoriti nova pitanja o sposobnostima iranskih sigurnosnih službi i njihovoj spremnosti da se suoče s prijetnjama koje dolaze izvana. S obzirom na sve veću prijetnju od strane Izraela, iranske vlasti će morati poduzeti odlučne korake kako bi u prvom redu osigurale vlastitu sigurnost i smanjile rizike od daljnjih sličnih incidenata u zemlji.
Meter: Iran će oštro vojno odgovoriti Izraelu samo pod jednim uvjetom, a on nije isključen