U Istri ovog kolovoza vlada panika – luksuzne, nove vile, ali i kampovi, gotovo su cijelo ljeto prazni, a da ovo nije slučajnost nego odraz dublje krize, dokazuje informacija da će i u postsezoni ti objekti ostati prazni. Sreće neće biti do kraja godine, a vjerojatno ni 2025. godine, bukinga nema, i Istrani su u teškom strahu da će im megalomanske investicije od po nekoliko stotina tisuća eura početi propadati.
Tako se ovih dana, sredinom kolovoza, u Istri mogao unajmiti bilo koji, pa i najluksuzniji i najrazvikaniji objekti. Oni smještaji koji su se proteklih godina morali unajmljivati mjesecima unaprijed sada imaju i previše mjesta.
Razlog je jasan – ogromne cijene vraćaju se kao bumerang pa sada mogul Bala Plinio Cuccurin luduje što mu je luksuzni kamp Mon Perin prazan, dok Meneghettiju ni kombinacija s privatnim helikopterom i vinarijom Rossi te novim Saint Hillson ne donosi popunjenost.
Pred propašću
Cuccurin u svom Mon Perinu boravak u glampingu, dakle običnoj kamp-kućici modernijeg dizajna i minijaturne kvadrature, procjenjuje na debelo pretjeranih 512 eura za jednu noć – dakle za tjedan dana smještaj za dvoje iznosi oko 3500 eura. Ta je cijena sve potjerala i vlasnik Cuccurin, poznat po tome što je kao bivši suvlasnik Adrisa tvrtku svojedobno napustio s pola milijarde u džepu te je tako postao najbogatiji Hrvat, sada po Balama nezadovoljan luduje u svom Maybachu. Možda će ga morati i prodati ako se ovaj trend nastavi.
U stanciji Meneghetti, s druge strane Bala, u središnjoj Istri, čiji je osnivač i vlasnik zagrebački odvjetnik Miroslav Plišo, samo soba stoji 527 eura za jedno noćenje, dok su veći apartmani i do 2000 eura za noćenje, a aranžman vožnje helikopterom od Bala do Rossija u Bajkinima ili Cantine Saint Hills, nove lokacije otprije poznatih dalmatinskih Saint Hills proizvođača vina kod Višnjana, od 500 do 1500 eura po letu, ovisno o dogovorenom paketu. U želji da se privuku bogati gosti, oponaša se ovaj model koji je klasik u Napi u SAD-u, ali izgleda da je cijena ipak previsoka – projekt je već pred propašću jer helikopter rijetko uzlijeće, a nije pomogla ni reklama koju su zajedno snimili Tony Cetinski i Goran Ivanišević, koji su se upravo helikopterom spustili na nove teniske terene Meneghettija da bi ih promovirali.
Ovaj dio Hrvatske turisti su posebno zaobišli, svi su očajni: ‘Cijene nisu u pitanju’
Nova Cantina Saint Hills smještaj procjenjuje na 400 eura za dvokrevetnu sobu, čak i kad se traže zimski aranžmani nakon 1. studenoga, pa je potpuno jasno da će ti objekti ostati prazni i u postsezoni, a bili su zamišljeni kao cjelogodišnji. Gost višeg prosječnog razreda to ne želi plaćati jer se osjeća kao budala. Nisu samo ovako razvikani objekti, kao influenserske točke, preskupi – nedavno otvoreni objekt na stanciji San Tomaso na jugu Istre za običnu sobu traži 275 eura za jedno noćenje, a nema čak ni restoran, nego samo kušaonicu.
Snižavati najam
Obični kampovi s nešto modernijim kućicama od tridesetak kvadrata koštaju od 312 do 357 eura za noć – to znači da se ni u kampu ne može boraviti za cijenu ispod 2500 eura za tjedan dana. Iako su kampovi u Istri izgledom sve moderniji, ipak su samo kampovi i nije čudno što Nijemci onamo više ne dolaze. “Uložio sam u gradnju svoje kuće s bazenom 300.000 eura. Ali potpuno mi je jasno da je ni ove, a ni sljedeće godine neću moći prodati po cijeni koju sam očekivao. Moj je plan bio prodati je za 700.000 eura, jer ima jedinstven dizajn moderne verzije tradicionalne istarske kuće, ali je cijela jedna fronta kuće ostakljena, a kuća ima i bazen, saunu, teretanu i kompletnu najmoderniju tehniku. Zato ću je iznajmljivati, a cijenu najma ne planiram spuštati. Iznajmljivat ću je za dvije tisuće eura dnevno jer u njoj ima osam postelja i mislim da je to realna cijena. Nije mi o glavu, gradnjom tog objekta oplođivao sam svoj novac. U 2025. još neću odstupati od te cijene, ali ako je ni do 2026. ne uspijem prodati, tada ću snižavati najam. Nažalost, siguran sam da će mi biti nemoguće prodati ovu kuću ove i iduće godine. Kupaca jednostavno nema. A turista u najmu možda i bude”, govori jedan od istarskih “developera”, kojemu je ovo već deseta takva luksuzna kuća koju je gradio i potom prodao, najčešće Nijemcima i Austrijancima.
Pronašli najpovoljniju destinaciju na Jadranu: Deset dana dođe 300 eura, a mnogi je zaobilaze
Vidi se da nije spreman odustati od enormne cijene najma, iako kupca za objekt nema, pa se time samo uklapa u prosjek Istre ove sezone, gdje kuće za odmor ostvaruju bitno kraću prosječnu popunjenost, gledano u broju ostvarenih rezerviranih tjedana. Godinu ili dvije bez spuštanja cijene moći će izdržati oni financijski snažniji. No neki od onih koji su investirali sve što su imali i još podigli kredit kako bi sagradili i opremili luksuznu kuću za najam počet će prodavati nekretnine čak i ispod cijene već početkom iduće godine, kada neće moći plaćati rate kredita, a do kraja 2025. godine mnoge istarske luksuzne kuće mogle bi se prodavati ispod cijene, procjenjuju analitičari.
Cijene divljaju
Naime, Nijemaca je u srpnju bilo sedam posto manje, a u kolovozu je vjerojatno još gore. Već 2023. bilo ih je tri i pol posto manje nego 2022., a i boravak im je kraći, premda i dalje čine više od 50% gostiju. Uz to, cijene divljaju i na ugostiteljskom tržištu – izvanpansionska ponuda u Istri prosječno je 10-20 posto skuplja od ponude u usporedivim ili čak nešto kvalitetnijim destinacijama u Španjolskoj ili Italiji, koje nikada nisu bile percipirane kao jeftine destinacije.
Istra ima gotovo pola milijuna postelja, dva i pol puta više nego stanovnika. Od toga se najveći dio, gotovo 325 tisuća, odnosi na privatni smještaj, a podaci kažu da je u samoj špici od 27. srpnja do 3. kolovoza samo u Istri na platformi Airbnb bilo slobodno 467 kuća te još otprilike toliko na Bookingu.
Čini se da je “crkla krava” za pretjerivanje s cijenama, a investicije brojnih Istrana i investitora koji su se zaduživali za turistički biznis, a sada ih ne mogu ni prodati, brojne će dovesti u dužničko ropstvo.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.