Papa Franjo, 17. prosinca puni 88 godina, drugi je najstariji papa u modernoj povijesti (nakon pape Lava XIII., koji je preminuo 1903. u dobi od 93 godine). Papa Benedikt XVI. dao je ostavku u dobi od 85 godina i nastavio živjeti još gotovo jedno desetljeće kao papa u miru. Papa sveti Ivan Pavao II imao je gotovo 85 godina kada je 2005. godine umro.
Svijet se navikava na starije vođe, unutar i izvan Crkve. Novoizabrani predsjednik Donald Trump imat će gotovo 83 godine — i najstariji predsjednik u povijesti SAD-a — na kraju svog mandata 2029. Sve je normalnije vidjeti osamdesetogodišnjake, kako nastavljaju raditi na raznim poljima.
Ipak, duži životni vijek povećava izglede za povećanu slabost. Sveti Ivan Pavao posljednjih se godina života borio s Parkinsonovom bolešću. A kada je papa Benedikt odstupio s dužnosti 2013. godine – prvi pontifik koji je to učinio u gotovo šest stoljeća – naveo je “sve veći teret starosti”, koji ga je, kako je rekao, ostavio preslabim za obavljanje dužnosti pape 21. stoljeća.
Borba sa starosti vodstva Crkve
Papa Benedikt je u svom govoru o ostavci rekao da su mentalni i fizički zahtjevi papinstva porasli “u današnjem svijetu, podložnom tolikim brzim promjenama i potresenom pitanjima od duboke važnosti za život vjere”. Kasnije je rekao da je otišao u mirovinu kada i jest nakon što ga je liječnik upozorio da ne leti u Brazil za Svjetski dan mladih.
Borba s pitanjem starenja vodstva dio je nastojanja Crkve da se prilagodi modernom svijetu. Drugi vatikanski koncil (1962.-65.) uveo je koncept umirovljenih biskupa, pozivajući čelnike biskupija da daju ostavke ako postanu “smanje sposobni za valjano ispunjavanje svojih dužnosti zbog sve većeg tereta starosti ili nekog drugog ozbiljnog razloga”. Do tada je doživotni mandat za biskupe bio norma. Sveti Pavao VI. uspostavio je praksu da biskupi predaju svoje ostavke u dobi od 75 godina.
Sveti Pavao VI. također je kardinalima onemogućio pravo glasa u konklavi za papu nakon što navrše 80 godina. Ta je odluka u to vrijeme bila kontroverzna. “To je čin počinjen u nepoštivanju tradicije koja je stoljećima stara”, rekao je kardinal Alfredo Ottaviani, koji je bio vodeći konzervativac na Drugom vatikanskom saboru. “Tijekom stoljeća, zapravo, postojalo je nepromjenjivo mišljenje da, doista, poodmakla dob jamči crkvenim savjetnicima bogatim iskustvom, sigurnost, razboritost i doktrinu.”
Ali dobna granica kardinala s pravom glasa korisna je za pape, dopuštajući im da preoblikuju biračko tijelo prema svojoj osobnoj viziji.
Papa Franjo sada je imenovao 79 posto tijela koja bi izabrala njegova nasljednika da se danas održi konklava. U tom procesu, prvi papa s globalnog juga smanjio je udio kardinala izbornika koji potječu iz crkvenog povijesnog središta Europe na 39%, s 52% na konklavi 2013., i težio je davanju prednosti teološkim i političkim naprednjacima u odnosu na konzervativce u svojim nominacijama.
Papa priznao: U 54 godine jednom sam uskratio dati oprost i to zbog ovoga
Snaga Duha još je uvijek tu
Papa Franjo bio je manje optimističan po pitanju obvezne dobi za odlazak u mirovinu za pape. “Moglo bi se to zamisliti, ali ideja o postavljanju dobne granice ne sviđa mi se, jer vjerujem da papinstvo ima element konačnog autoriteta”, rekao je u intervjuu 2015. Prema kanonskom pravu, papa “posjeduje vrhovnu, punu, neposrednu i univerzalnu običnu vlast u Crkvi, koju uvijek može slobodno vršiti.”
Dakle, bilo koja dob za odlazak u mirovinu koju bi si odredio ne bi bila ništa više od prijedloga budućim papama. Papa Franjo više je puta hvalio svog prethodnika jer je otvorio vrata papinoj ostavci i rekao je da bi sam odstupio ako bi vidio potrebu. Rekao je da je potpisao pismo o otkazu koje će stupiti na snagu ako postane nesposoban, što je mjera koju su poduzeli i sv. Pavla VI. i Ivana Pavla II., iako nije jasno kakvu bi pravnu vrijednost takav dokument imao.
Papa Franjo, koji je dva puta bio podvrgnut abdominalnoj operaciji tijekom svog papinstva, bio je hospitaliziran zbog respiratornih problema, a koristio je invalidska kolica od svibnja 2022., očitije je oštećen nego papa Benedikt kada je odstupio. Ipak, ranije ove godine papa Franjo odbacio je nagađanja da razmišlja o ostavci, a od tada je vrlo aktivan.
U rujnu je uzeo najduže putovanje u svom pontifikatu – 11-dnevni maraton kroz Aziju i Oceaniju – a u listopadu je nadgledao jednomjesečnu sinodu u Vatikanu. Trenutno je na Korzici, a nedavno je rekao da planira otputovati u Tursku na obilježavanje 1700. godišnjice Nicejskog sabora 2025. godine. Neprestano je aktivan, i neprestano služi, piše hrabri i potiče Crkvu.
“Da bi se upravljalo barkom svetog Petra i naviještalo evanđelje, potrebna je i snaga duha i tijela”, rekao je papa Benedikt kada je najavio da će dati ostavku. Čini se da je njegov nasljednik odlučan pokazati da još uvijek ima oboje.
‘Rekli su mi da ću s 30 biti mrtav, ali ja sam još uvijek tu!’ Unakaženi čovjek kojeg je Papa bez straha dragao i grlio, progovorio: ‘Osjetio sam silnu ljubav’