Iznenadna pojava dva nova kineska zrakoplova je “ozbiljan pokušaj da se dominira zrakom u 21. stoljeću”, kaže Mikhail Khodarenok
Videozapisi i fotografije dvaju novih kineskih zrakoplova pojavili su se na internetu ovaj tjedan nakon što su obavili svoje prve letove 26. prosinca. Dok je Peking šutio o razvoju događaja, prikaz je izazvao popriličnu pomutnju među stručnjacima diljem svijeta, a mnogi vjeruju da su zrakoplovi prvi “borbeni zrakoplovi šeste generacije.”
RT je o novim zrakoplovima razgovarao s Mikhailom Khodarenokom, umirovljenim pukovnikom koji je služio u glavnoj operativnoj upravi Glavnog stožera ruskih oružanih snaga. Stručnjak je rekao da razvoj predstavlja a “ozbiljan pokušaj da se dominira zrakom u 21. stoljeću” i veliku medijsku pobjedu nad SAD-om, iako je također upozorio da se ne donose nategnuti zaključci samo na temelju izgleda zrakoplova.
Veći avion je letjelica bez repa u obliku dijamanta, s tri motora i razrađenim sustavom kontrole skretanja, s podijeljenim kormilima. Zrakoplov je bio u pratnji Chengdu J-20, velikog, oko 65 stopa dugog mlažnjaka pete generacije, i činilo se da je znatno veći i ‘deblji’, vjerojatno zbog prostranog unutarnjeg odjeljka za držanje oružja. Zrakoplov bi potencijalno mogao ispuniti nišu lovca-bombardera, slično ulozi ruskog Suhoja Su-34 ili američkog F-15E.
Polugodišnje kinesko božićno obrambeno iznenađenje upravo je palo. Navodno iznad Chengdua ranije danas. Uslužno su nam dostavili J-20, za razmjere pic.twitter.com/ULdIj4kKUX
— Mike Yeo 杨凯明 (@TheBaseLeg) 26. prosinca 2024
Manji avion koji je uočen ima konstrukciju letjelice u obliku streličastog krila s dva motora. Ovom zrakoplovu također nedostaje rep, a kontrolu vjerojatno osigurava nešto što izgleda kao potpuno pomični vertikalni stabilizatori. Zrakoplov je bio u pratnji višenamjenskog borbenog aviona Shenyang J-16, kineskog zrakoplova temeljenog na ruskim avionima Suhoj Su-27 i Su-30. Zrakoplov je vjerojatno lakši lovac za nadmoć u zraku. Neki stručnjaci, međutim, sugeriraju da bi dva nova zrakoplova zapravo mogli biti konkurentski prototipovi Chengdua i Shenyanga, izgrađeni u okviru istog programa.
“Kina je ozbiljno pokušala dominirati zrakom u 21. stoljeću. Kineska zračna moć, koja će se uskoro temeljiti na borbenim zrakoplovima sljedeće generacije, očito će se koristiti kao temelj za uvjeravanje kineskih protivnika,” Khodarenok je rekao, dodajući da su lovci šeste generacije u nastajanju samo “prvi korak” u ovom smjeru.
Istodobno, prerano je prosuđivati spadaju li nove letjelice pod pojam ‘šeste generacije’ – definicija je još uvijek prelabava, bez konsenzusa o njezinom postojanju. Performanse modernih zrakoplova nisu definirane njihovim trupom ili čak opremom u avionu, bilo da se radi o radaru ili avionici, već integriranim komunikacijskim sustavom koji povezuje različito naoružanje u jednu mrežu, istaknuo je Khodarenok.
“Prema teoretičarima, ishod suvremenih zračnih bitaka i bitaka ovisit će o svijesti o situaciji na bojnom polju. Moderni borci ne jure jedni druge na dva Macha niti prate jedan drugoga,” objasnio je. “Čak i najbolji radar neće učiniti mnogo dobrog bez modernog informacijskog sustava za upravljanje borbom, poput (autonomnog logističkog informacijskog sustava) na (borcu pete generacije američke proizvodnje) F-35,” dodao je.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: