Dvodnevni summit NATO saveza u Washingtonu očekivano izaziva oštre reakcije suprotnog tabora iz tzv. globalnog Istoka predvođenog Kinom i Rusijom koje ga smatraju „ratnohuškačkim“ umjesto usmjerenim prema traženju mira. O tome najbolje svjedoči najnovija izjava glasnogovornika kineske misije pri Europskoj uniji koju je u četvrtak ista misija i objavila.
U njoj se navodi kako je deklaracija NATO summita u Washingtonu puna “ratoborne retorike”, a sadržaj povezan s Kinom sadrži provokacije i laži.
U nacrtu priopćenja navedenog summita stoji da je Kina postala odlučujući pokretač ruskih ratnih napora u Ukrajini i da Peking nastavlja postavljati sustavne izazove Europi i sigurnosti.
“Kao što svi znamo, Kina nije kreator krize u Ukrajini”, rekao je glasnogovornik kineske misije. “Deklaracija NATO summita u Washingtonu puna je hladnoratovskog mentaliteta i ratoborne retorike, a sadržaj vezan uz Kinu pun je provokacija, laži, huškanja i kleveta”, rekao je glasnogovornik odgovarajući na pitanje novinara.
Čelnici zemalja NATO-a naglasili su obećanje Ukrajine o članstvu, zauzeli snažniji stav o kineskoj potpori Rusiji, a deklaracija je zaoštrila dosadašnji NATO-ov jezik o Kini.
“Kineski temeljni stavovi po pitanju Ukrajine su promicanje mirovnih pregovora i političkog rješenja, što je široko priznato i cijenjeno od strane međunarodne zajednice”, rekao je kineski diplomat iz misije te zemlje u EU-u.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova rekao je: “Čvrsto se protivimo tome da NATO djeluje izvan svoje misije kao regionalnog obrambenog saveza, da se ubacuje u azijsko-pacifičku regiju kako bi potaknuo sukob i suparništvo i narušio prosperitet i stabilnost u ovoj regiji.”
Dramatična situacija na granici s Ukrajinom: Kina počela izvoditi vojne vježbe
Reagiralo i kinesko veleposlanstvo u SAD-u
“Napuhavanje teza o takozvanoj “kineskoj prijetnji” potpuno je beskorisno. Kina se odlučno suprotstavlja zemljama NATO-a koje koriste pitanja regionalnih žarišta za blaćenje Kine i poticanje novog Hladnog rata.” – objavilo je kinesko veleposlanstvo u Washingtonu, uz preporuku da NATO, umjesto optužbi, poduzme konstruktivne mjere za obnovu mira.
Podsjećamo da je početkom srpnja, glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg, u intervjuu za japanski medij Yomiuri, izjavio je da Kina predstavlja prijetnju za Tajvan i zemlje azijsko-pacifičke regije, i da će stoga NATO proširiti suradnju s Japanom, Južnom Korejom, Novim Zelandom i Australijom.
Također je rekao da Peking opskrbljuje Rusiju tehnologijom i elektronikom za korištenje u ukrajinskom ratu. Ovdje podsjećamo i kako su upravo u tijeku 11-dnevne vojne vježbe u Bjelorusiji, u zoni grada Bresta, blizu granice s Ukrajinom, u kojima sudjeluju i kineske postrojbe.
Može li Amerika i dalje voditi NATO?