Trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Kine postali su jedan od ključnih faktora globalne ekonomije, osobito u svjetlu nedavnih eskalacija napetosti, uključujući nove carinske mjere koje su uvele Sjedinjene Države na kinesku robu.
Kineski ministar trgovine Wang Wentao i njegov američki kolega uskoro će održati razgovore o bilateralnim gospodarskim i trgovinskim odnosima, kako je izvijestila kineska novinska agencija Xinhua.
Glavne teme razgovora uključivat će ključna pitanja poput carinskih tarifa na električna vozila (EV), investicijskih ograničenja i sankcija, posebno u vezi s Rusijom.
Nedavno su stupile na snagu nove američke carine na kinesku robu, uključujući električna vozila, baterije i solarne panele, što je dio šire strategije SAD-a usmjerene na zaštitu domaćih strateških industrija. Ove carine, koje su naslijeđene iz vremena Trumpove administracije, izazvale su zabrinutost Pekinga, koji je najavio moguće mjere odmazde.
Gospodarske napetosti
Kina optužuje SAD za namjerno ograničavanje njezina gospodarskog razvoja, posebno u tehnološkom sektoru, ali je i dalje otvorena za pregovore – prenosi Reuters. S obzirom na mogućnost povratka Donalda Trumpa na čelo SAD-a, Peking nastoji održati dijalog kako bi smanjio napetosti.
Istodobno, odnosi Kine i Europske unije postaju sve napetiji zbog navodnih subvencija kineskim električnim vozilima, što je izazvalo optužbe Bruxellesa za nepoštenu tržišnu praksu.
Očekuje se da će EU ovog mjeseca glasovati o uvođenju dodatnih nameta na kineska električna vozila, što dodatno komplicira trgovinske odnose Kine s globalnim partnerima.
Carine EU-a na kinesku robu ‘nisu kazna’: Poručuje Berlin