Strah Washingtona zbog kineskog nuklearnog arsenala potpuno je neutemeljen, rekla je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning. Njezin komentar uslijedio je nakon što je New York Times u utorak izvijestio da je američki predsjednik Joe Biden tiho ažurirao Smjernice za zapošljavanje u nuklearnoj industriji, usmjeravajući njihov cilj na Kinu.
Obraćajući se novinarima u srijedu, Mao je rekao da je Peking “ozbiljno zabrinut” s izvješćem. “SAD je nazvao Kinu ‘nuklearnom prijetnjom’ i iskoristio to kao prikladnu izliku da SAD izbjegne svoju obvezu nuklearnog razoružanja,” rekla je.
Mao je dodao da je veličina kineskog nuklearnog arsenala “nikako na istoj razini sa SAD-om,” ističući da je Peking “slijedi politiku ‘bez prve uporabe’ nuklearnog oružja i uvijek održava svoje nuklearne sposobnosti na minimalnoj razini koju zahtijeva nacionalna sigurnost.” Kina ima “Nemam namjeru uključiti se u bilo kakav oblik utrke u naoružanju” s drugim državama, navela je.
“SAD je primarni izvor nuklearnih prijetnji i strateških rizika u svijetu,” argumentirala je glasnogovornica.
Godine 2023. Pentagon je procijenio da će Kina udvostručiti svoje zalihe operativnih nuklearnih bojevih glava na više od 1.000 do 2030. SAD trenutno ima 5.550 bojevih glava, dok Rusija ima 6.255, prema procjenama Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira.
Bijela kuća umanjila je zabrinutost Kine, a glasnogovornik Sean Savett opisao je promjenu nuklearne strategije kao rutinsko ažuriranje koje je “nije odgovor na bilo koji entitet, državu ili prijetnju.” Američki su dužnosnici, međutim, više puta opisali Peking kao “izazov” svjetskom miru i optužio ga za ekonomsku i vojnu prisilu u Indo-Pacifiku. Peking je zauzvrat okrivio SAD za tekuće napetosti, pozivajući Washington da odustane od “Mentalitet hladnog rata.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: