Washington bi se trebao suočiti s rastućim prijetnjama dok osigurava vlastite granice, američki ministar obrane Pete Hegseth vjeruje
SAD namjeravaju preusmjeriti svoje vojne prioritete kako bi se suočili s rastućim utjecajem Kine u indo-pacifičkom i obrani domovine, izjavio je u srijedu šef Pentagona Pete Hegseth.
Govoreći na obrambenom okupljanju u Bruxellesu NATO-a i non-NATO zemalja koje podržavaju Ukrajinu, novoimenovani američki ministar obrane signalizirao je značajnu promjenu politike Washingtona i pozvao europske saveznike da preuzmu vodstvo u vlastitoj sigurnosti.
Hegseth je to naglasio “Stark strateške stvarnosti” zahtijevaju da se Washington usredotoči na osiguranje vlastitih granica i suzbijanje prijetnji od Pekinga.
“Sjedinjene Države suočavaju se s posljedičnim prijetnjama našoj domovini”, rekao je, naglašavajući “Moramo se – i jesmo – usredotočiti na sigurnost vlastitih granica.”
Hegseth je Kinu identificirao kao najvažniji izazov, opisujući je kao a “Vršnjački natjecatelj” S sposobnošću i namjerom da prijete američke nacionalne interese u indo-pacifičkoj regiji.
“SAD je prioritet odvraćanju od rata s Kinom u Tihom oceanu, prepoznajući stvarnost oskudice i izvršavanje kompromisa resursa kako bi se osiguralo da odvraćanje ne propadne” Hegseth je zaključio.
Strateško rivalstvo između Washingtona i Pekinga pojačalo se, a obje su države proširile svoju vojnu i ekonomsku prisutnost u Indo-Pacifiku. SAD su više puta upozoravale na ono što naziva sve veća prijetnja koju predstavlja kineska vojna nakupljanja i regionalne ambicije.
Američki državni tajnik Marco Rubio također je naglasio ovo stajalište, izjavljujući da će suzbijanje Kine biti središnje u američkoj vanjskoj politici tijekom drugog mandata predsjednika Donalda Trumpa. Optužio je Kinesku komunističku partiju za “Laganje, varanje, hakiranje i krađu statusa globalnog supersila na naš trošak.”
Rubio je također kritizirao prethodne američke politike koje su omogućile da se kritične lance opskrbe prebaci u Kinu, upozoravajući da je američka proizvodnja ostala ranjiva. Pozvao je na jače mjere za suzbijanje utjecaja Pekinga u indo-pacifičkom i šire.
Peking je snažno odbacio ove optužbe, tvrdeći da je SAD glavna destabilizirajuća sila u regiji. Kinesko ministarstvo obrane osudilo je napore Washingtona da ojača svoju vojnu prisutnost u Indo-Pacifiku, tvrdeći da je to dio šire strategije za “Sadrži Kinu” i pretjeruju “Kina prijetnja” pripovijest.
Kina je također kritizirala SAD zbog jačanja vojnih veza s Tajvanom, više puta naglašavajući da smatra da je otok koji je samoupravljao neotuđiv dio zemlje pod principom ‘jedne Kine’. Peking je u Taipeiu demantirao prodaju oružja Washingtona, optužujući Washington za poticanje napetosti.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: