Washington namjerava razviti svoju sposobnost onesposobljavanja satelita drugih država putem zemaljskih ometača
Washington je blizu jačanja svoje ofenzivne protusvemirske sposobnosti s novim zemaljskim ometačima dizajniranim za privremeno onesposobljavanje satelita koje su postavili Moskva i Peking, napisao je Bloomberg u petak, pozivajući se na izvore u američkim Svemirskim snagama (USSF).
Nakon što su već testirali nove sustave ranije ove godine, SAD će u nadolazećim mjesecima postaviti 11 od 24 ometača daljinskog modularnog terminala, rekao je USSF novinama. Očekuje se da će svi biti postavljeni do kraja godine. Ometači nisu namijenjeni zaštiti američkih satelita od ometanja; nego im je cilj “sposobnosti satelitske komunikacije protiv protivnika,” rekao je USSF.
Svemirske snage su prethodno opisale terminale kao “mali, prenosivi i jeftini ometači satelitskih komunikacija,” dizajnirani “upotrebom komercijalnih gotovih komponenti.”
Ometači će proširiti druge sustave elektroničkog ratovanja, kao što je već raspoređeni i puno veći sustav protukomunikacije i sustav Meadowlands srednje veličine, nudeći više “rasprostranjena, daljinski kontrolirana i relativno premjestiva sposobnost,” prema USSF-u. Primijetili su da je sustav Meadowlands naišao na probleme u razvoju, zbog čega je njegovo uvođenje odgođeno barem do listopada, dvije godine kasnije od planiranog.
ČITAJ VIŠE:
Američki Kongres zabrinut je da bi Rusija mogla dijeliti uvide o oružju s Kinom
Ovi sustavi neće biti “obrambeno oružje” ali su namijenjeni da “napad suparničkih sposobnosti,” rekla je Victoria Samson, glavna direktorica svemirske sigurnosti i stabilnosti u Secure World Foundation. Klasificirala ga je kao “ofenzivna protusvemirska sposobnost,” tvrdeći da će sustav biti “reverzibilan, privremen, bez eskalacije i dopušta uvjerljivo poricanje u smislu tko je poticatelj.”
Bloomberg je suprotstavio očito napadnu prirodu ovih sustava za ometanje s uobičajenim stavom Pentagona da svoje “tehnologija satelitskog ometanja u nastajanju kao čisto obrambena.” To su suprotstavili navodnom elektromagnetskom pulsnom oružju na velikim visinama za čije su razvijanje SAD optužile Rusiju.
Moskva i druge države članice Šangajske organizacije za suradnju odlučno su protiv naoružavanja svemira, ponovio je ruski predsjednik Vladimir Putin novinarima ranije ovog mjeseca. Rusija se čvrsto protivi raspoređivanju bilo kakvog oružja u svemiru, naglasio je.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: