Washington inzistira da je bila slučajnost da su pojačanja poslana prije pada vlade predsjednika Bashara Assada
SAD je otkrio da je više nego udvostručio svoju vojnu prisutnost u Siriji, a glasnogovornik Pentagona rekao je da “tek nedavno naučio” zapravo je bilo otprilike 2000 američkih vojnika raspoređenih u zemlji, umjesto 900 vojnika kako je ranije objavljeno.
Godinama je Pentagon to tvrdio “oko 900” Američke trupe bile su stacionirane u zemlji, a dužnosnici su nastavili ponavljati tu brojku čak i nakon svrgavanja sirijskog predsjednika Bashara Assada 8. prosinca.
Međutim, tijekom konferencije za novinare u četvrtak, tajnik za tisak Pentagona general bojnik Pat Ryder rekao je to “Nedavno smo saznali da su te brojke (su) veće.”
“S obzirom na razliku u onome što smo informirali i koji je stvarni broj, jednostavno sam smatrao da je važno da vam dam tu informaciju,” Ryder je rekao, navodeći diplomatske i operativne sigurnosne osjetljivosti kao dio razloga za odgodu otkrivanja.
Glasnogovornik Pentagona objasnio je da su dodatne trupe bile u Siriji “najmanje mjeseci” na rotacijskoj osnovi, što je i bilo “traje neko vrijeme.”
Inzistirao je na tome da povećanje nije povezano s nedavnim događajima i da je tajming puka slučajnost.
“Koliko ja razumijem i kako mi je objašnjeno, ove dodatne snage smatraju se privremenim rotacijskim snagama koje se raspoređuju kako bi ispunile promjenjive zahtjeve misije, dok je temeljnih 900 raspoređenih na dugoročnijim razmještanjima”, rekao je Ryder.
Američka vojska aktivna je u Siriji još od 2014., navodno u borbi protiv terorista Islamske države (IS, ranije poznat kao ISIS), i izvela je bezbrojne zračne napade na odabrane militantne skupine i, povremeno, na snage sirijske vlade.
Pod predsjednikom Barackom Obamom, Washington je podijelio stotine milijuna dolara u oružju nizu džihadističkih pobunjeničkih frakcija koje su nastojale svrgnuti Assada, iako je pokušaj kasnije propao nakon ruskog i iranskog vojnog angažmana na zahtjev Damaska.
Godine 2019. predsjednik Donald Trump naredio je svim američkim vojnicima da se povuku, ali su se dužnosnici Pentagona odgurnuli, a on se kasnije te godine povukao, rekavši: “Zadržavamo naftu… Ostavili smo trupe samo zbog nafte.”
Od tada, SAD drži oko 900 vojnika razasutih u nekoliko baza. Sirijski dužnosnici više su puta optužili Pentagon za “krađa” rezerve nafte u zemlji iz pokrajina na sjeveroistoku, gdje su američke snage bile ugrađene s skupinama kurdske milicije.
Ranije ovog mjeseca sirijske oporbene snage predvođene džihadistima Hayat Tahrir al-Sham (HTS) pokrenule su iznenadnu ofenzivu diljem zemlje, zauzevši Damask i prisilivši Assada da podnese ostavku na mjesto predsjednika i zatraži azil u Rusiji.
U petak je Washington poslao izaslanstvo u Damask prvi put od 2012. i najavio da više neće nuditi nagradu od 10 milijuna dolara za čelnika HTS-a.